Jedyną pewną rzeczą jest zmiana. Jak zatem będzie wyglądać nauczanie za 5, 10, 20 lat? Jaki będzie uczeń, a jakie będą jego potrzeby i wymagania? Jak na nie odpowie nauczyciel? Nowy rok szkolny przyniesie ze sobą rozwiązanie, które dostarczy nauczycielom nową jakość w prowadzeniu lekcji ­- aplikację na lekcję Wydawnictwa Pedagogicznego OPERON.
 

Korzystanie z telefonu komórkowego jest dla młodzieży czymś tak oczywistym, jak woda w kranie. Czy to właściwe postrzeganie rzeczywistości? Czy po prostu znak, że otaczający nas świat się zmienia. Współczesne społeczeństwo nosi miano społeczeństwa informacyjnego, czyli takiego, które korzysta z nowoczesnych rozwiązań tak, by ułatwić codzienne czynności.

Na pewno głównym motorem napędowym sprzyjającym rozwojowi jest technologia. To ona, udostępniając człowiekowi szereg użytecznych narzędzi, pozwala na większy komfort życia. Czy jednak nowoczesna technologia powinna być obecna we wszystkich sferach naszego życia? Co może nam dać we współczesnej edukacji?

Smartfon pomocnym przedłużeniem ręki nauczyciela

Zdaniem wielu pedagogów, z którymi Wydawnictwo Operon prowadziło szereg rozmów, nowoczesność to dostosowywanie metod nauczania do otaczającego świata, to reagowanie na zmiany i kształtowanie pokolenia przyszłości. Bez internetu czy multimediów nikt już nie wyobraża sobie życia, również tego w szkole. Nauczyciele doskonale zdają sobie sprawę, że kształtują pokolenie, które żyje mocno w świecie technologii, więc tej technologii nie mogą pominąć.

Język komunikacji z uczniem powinien iść w parze ze współczesnymi realiami. A te nierozerwalnie wiążą się ze smartfonami oraz aplikacjami, których liczba rośnie w zawrotnym tempie. Według badań dla aż 86% użytkowników smartfonów najważniejsze są aplikacje, a dla 14% ‒ internet mobilny. Materiał filmowy, obrazy, zdjęcia, przykłady z otaczającego świata to obecnie niezwykle skuteczne elementy dydaktyczne, pozwalające wytłumaczyć uczniom różnorodne zjawiska. A ich dostępność na lekcji jest możliwa w prosty i łatwy sposób z wykorzystaniem smartfona oraz aplikacji na lekcję Wydawnictwa Operon.

Wyszukanie interesujących i dobrych merytorycznie materiałów dydaktycznych zwykle pochłania wiele czasu. Nauczyciele znajdą takie zasoby w specjalnie przygotowanej dla nich aplikacji, która zawiera materiały dostosowane do każdej lekcji, także ciekawostki, dzięki którym nauczyciel może rozpocząć dyskusję lub twórczą rozmowę czy też lepiej wytłumaczyć wymagane zagadnienia. Materiały w aplikacji są przyporządkowane do toku lekcji, a wszystkie materiały nauczyciel ma zawsze pod ręką i co najważniejsze – gotowe do wyświetlenia uczniom na lekcji.

Atrakcyjne 45 minut

W najnowszym badaniu Wydawnictwa Operon zdecydowana większość nauczycieli stwierdziła, że wykorzystuje na lekcji materiały multimedialne, takie jak rzutnik, tablice multimedialne czy materiały wideo. Inna forma lekcji czy wyjście poza materiał z podręcznika to sprawdzone sposoby aktywizacji uczniów i angażowania ich w temat zajęć. Operon podpowiada, jak prosto i szybko zaprezentować gotowe materiały, wartościowe merytorycznie oraz zgodne z nową podstawą programową. Od nowego roku szkolnego nauczyciele otrzymają aplikację zintegrowaną z podręcznikiem, a ponadto cały program, który w sposób kompleksowy ułatwi przygotowanie i przeprowadzenie zajęć.

Edukacja jest podróżą, nauczyciel – przewodnikiem, a aplikacja mapą ukazującą ścieżki łączące tradycyjną obudowę dydaktyczną z wirtualną bazą starannie dobranych multimediów.

Wydawnictwo Pedagogiczne Operon nieustannie już od ponad dwudziestu lat tworzy rozwiązania edukacyjne, które stawiają czoła wyzwaniom współczesnego szkolnictwa oraz stanowią odpowiedź na oczekiwania nauczycieli i potrzeby edukacyjne uczniów. Zachęcamy do zapoznania się z nowym programem dla szkół ponadpodstawowych, przygotowanym po to, by każdy nauczyciel z chęcią przyznał: Lubię uczyć!