Rozpocznie się na etapie przedszkolnym i będzie toczyć na kolejnych etapach edukacyjnych ‒ tak określono proces doradztwa zawodowego w nowym projekcie rozporządzenia. Aktualnie trwają konsultacje publiczne nowych przepisów.

Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie doradztwa zawodowego zakłada, że uczniowie w toku edukacji uzyskają wsparcie w odkrywaniu i rozwijaniu swoich zainteresowań oraz zdolności. Spory nacisk położono na wybór kształcenia po szkole podstawowej, który ma niebagatelny wpływ na sukces zawodowy przyszłych pracowników.

Formy przewidzianego doradztwa zawodowego obejmują m.in.: orientację zawodową, zajęcia z  zakresu doradztwa i wyboru kierunku kształcenia oraz zawodu, indywidualne konsultacje z doradcą zawodowym, wizyty u pracodawców oraz w szkołach zawodowych. Konsultowany projekt wymienia również zadania doradców zawodowych związane z realizacją powyższych form. Część tych zadań dotychczas była wskazana w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

W nowych przepisach podano również szczegółowe informacje, które powinny się znaleźć w wewnątrzszkolnym systemie doradztwa zawodowego. Wskazano także, co należy zrobić w przypadku  braku w szkole nauczyciela posiadającego kwalifikacje doradcy zawodowego. Więcej o nowych rozwiązaniach prawnych można przeczytać na stronie MEN.