29 września przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji biblioteki zapraszały na specjalne wydarzenia, a w wielu szkołach odbyły się konkursy i lekcje według nietypowych scenariuszy, na których gościli wyjątkowi goście czytający dzieciom i młodzieży...
 

Czytanie może i powinno być czynnością wspólną, okazją do przeżywania losów bohaterów, mówienia o nich. Jest duża szansa, że lektura w takiej postaci skuteczniej przekona młodych do czytania niż obowiązkowy zestaw książek do przerobienia w szkole. A przecież czytanie to znakomity sposób, by wzbogacić słownictwo i rozbudzić wyobraźnię.

Kolejne czytelnicze święto wypada na początku października. To przyznanie nagrody Nike, czyli najważniejszego polskiego wyróżnienia literackiego. Na początku września poznaliśmy finalistów, wśród których znaleźli się: poeci Jerzy Kronhold, Ewa Lipska i Wojciech Bonowicz, autorka biografii Ireny Sendlerowej ‒ Anna Bikont oraz autorzy tomów prozy Mikołaj Grynberg, Marcin Wicha i  Paweł Sołtys. Szczególnie polecamy opowiadania tego ostatniego ‒ młodzież być może lepiej zna go jako wokalistę występującego pod pseudonimem Pablopavo. Zwycięzcę poznaliśmy 7 października ‒ tegoroczną nagrodę Nike zdobył Marcin Wicha za „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” . Warto przybliżyć jego twórczość uczniom.