Kadra pracownicza w Polsce jest coraz lepiej wykształcona i wykwalifikowana, dzięki czemu z powodzeniem konkuruje na rynku międzynarodowym.
 

Dobre wiadomości są takie, że rośnie świadomość wśród niektórych młodych ludzi dotycząca istoty nauki w życiu. Młodzi są ambitni i coraz lepiej się uczą. Świadczą o tym wyniki, jakie osiągają polskie szkoły w badaniu PISA przeprowadzanym przez OECD, o czym można przeczytać w atykule Pokolenie mądrego wzrostujeszcze w 2000 roku wyniki polskich 15-latków były poniżej średniej, podczas gdy obecnie znacznie ją przekraczają. Od początku lat dziewięćdziesiątych ponad dwukrotnie wzrósł odsetek pracowników z wyższym wykształceniem.

Wysoki poziom nauczania wspierający kreatywne myślenie uczniów procentuje w przyszłości. Wykwalifikowani absolwenci stają się atrakcyjnymi pracownikami na arenie międzynarodowej. Poza tym młodzi ludzie mają niezbędną podstawę, jaką jest wiedza i umiejętności, a dodatkowo nie boją się wyzwań i są samodzielni. W przyszłości zakładają firmy. Jak mówi prof. Aleksander Surdej, w latach 2010–2014 9,9% dorosłych w Polsce założyło nową firmę – wskaźnik znacznie powyżej średniej w UE. Te firmy nierzadko wprowadzają innowacyjne rozwiązania, którymi interesują się inwestorzy z różnych krajów. To z kolei przekłada się na rozwój gospodarki.

Zapraszamy do lektury artykułu prof. Aleksandra Surdeja Pokolenie mądrego wzrostu opublikowanego w magazynie Wszystko Co Najważniejsze.