Biurko jakie jest, każdy widzi, ale czy każdy wie, że biurka mają swoje święto? To znaczy – nie każde, tylko te uporządkowane… O tym, jak zmotywować się do posprzątania swojego blatu chociaż raz do roku.

W drugi poniedziałek stycznia przypada Dzień Sprzątania Biurka. Jest to święto ruchome i w 2019 roku obchodzimy je 14 stycznia. Wbrew pozorom uporządkowany blat to nie taka błaha sprawa. Ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników.

Podpierając się zasadami feng shui – to, co zalega, a jest nieużywane i nieprzydatne, blokuje naszą energię. Dlatego wszystkie nagromadzone zbędne przedmioty powinny zostać wyrzucone. Zwolennicy porządku zwracają uwagę na sposób przechowywania dokumentów – warto zadbać, aby materiały z poufnymi informacjami znalazły się w bezpiecznym miejscu. A najlepiej, żeby na biurku znajdowało się jak najmniej rzeczy – wtedy nic nie będzie rozpraszać naszej uwagi.

Jednym z czołowych przeciwników ładu na blacie był naukowiec Albert Einstein. To on zadał pytanie: „Jeśli zabałaganione biurko jest znakiem zabałaganionego umysłu, to znakiem czego jest puste biurko?”. Warto jednak podkreślić, że Einstein był zwolennikiem twórczego, artystycznego nieładu, a nie brudu.

Skoro bałagan dla każdego może mieć różne oblicze, to dlaczego nie może mieć go porządek? Niech Dzień Sprzątania Biurka będzie pretekstem do zrobienia porządku we własnym stylu. Zwłaszcza że to, w jaki sposób postrzegamy rzeczywistość, jak daleko mamy postawione granice, np. w poczuciu estetyki, związane jest z naszymi indywidualnymi cechami charakteru. Naukowcy dowodzą, że wiele jest prawdy w zdaniu wypowiedzianym przez Einsteina – nieład sprzyja kreatywności. Zwolennicy porządku to z kolei uporządkowane w myśleniu osobowości. Psycholog Kathleen Vohs z zespołem z Uniwersytetu w Minesocie dowodzą, że „Praca przy biurku czystym i wymuskanym może sprzyjać zdrowemu odżywianiu, szczodrości i wierności konwenansom (…). Praca przy biurku zagraconym może przynosić konkretne korzyści – sprzyjać kreatywnemu myśleniu i stymulować pomysłowość” (źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C396600%2Cpochwala-balaganu.html).