Od 1 września 2016 roku w szkolnych sklepikach znów będzie można kupić słodką bułkę.

Po roku obowiązywania ustawy o żywieniu zbiorowym dzieci i młodzieży w placówkach edukacyjnych przepisy zostaną złagodzone. Produkty cukiernicze i półcukiernicze będą jednak musiały spełniać określone wymagania w zakresie ilości tłuszczu, cukru i soli.

Ustawa została wprowadzona, by ograniczyć spożywanie przez uczniów produktów wysoko przetworzonych, takich jak napoje słodzone, słone przekąski, batony, które znajdowały się w niemal każdym sklepiku szkolnym. Ale zmiany objęły nie tylko sklepiki – również na stołówkach pojawiły się potrawy mniej słone i słodkie, do przygotowania których zalecano wykorzystanie naturalnych produktów, takich jak miód, świeże warzywa i owoce.

Minął rok od wprowadzenia zmian i okazało się, że przyniosły one pozytywne efekty, aczkolwiek pewne jej aspekty wymagają dopracowania. Przykładowo licealiści domagali się m.in., by pozwolono im w szkole kupować kawę. Część nauczycieli, rodziców i uczniów zauważyła także, że do sklepików mogłyby wrócić drożdżówki. Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt zmian. W sklepikach uczniowie będą więc mogli kupić słodkie bułki, kanapki z wybranego pieczywa, także bezglutenowego, sałatki, mleko i napoje roślinne zastępujące mleko, produkty mleczne, takie jak jogurty, sery i zastępujące je produkty roślinne, świeże owoce i warzywa oraz bakalie. Do picia rekomendowana jest woda, a poza nią soki owocowe, warzywne, przeciery owocowe i warzywne, koktajle oraz gorące napoje: herbata, napary ziołowe i owocowe, kawa zbożowa, kawa, kakao naturalne i kompot. Napoje (250 ml) można słodzić maksymalnie 10 g cukru. Ze względu na higienę jamy ustnej w sklepikach można będzie nabyć także bezcukrową gumę do żucia.

Szczegóły projektu znajdują się TUTAJ.