Rozporządzenie wprowadzające zmiany w ramowych planach nauczania wejdzie w życie 1 września 2019 roku.

Liczba godzin do dyspozycji dyrektora zwiększy się – dokładnie o 1 godzinę kolejno na każdym (I, II i III) etapie edukacyjnym. Dodatkowe godziny mają być przeznaczone na rozwój zainteresowań i uzdolnień uczniów. Rozporządzenie zakłada również przygotowanie ucznia do uzyskania uzupełniających uprawnień, umiejętności zawodowych i kwalifikacji rynkowej w trakcie nauki szkolnej. Dlatego dyrektor technikum może przeznaczyć dodatkowe godziny na zajęcia związane z kształtowaniem kompetencji zawodowych i realizację przedmiotów w zakresie rozszerzonym. Ponadto od 1 września 2019 r. szkoły policealne, a branżowe szkoły II stopnia – od 1 września 2020 r. – będą funkcjonowały bez podziału na szkoły dla młodzieży i szkoły dla dorosłych w systemie dziennym, stacjonarnym lub zaocznym. Kształcenie zawodowe w branżowej szkole II stopnia będzie realizowane w formie kwalifikacyjnego kursu zawodowego.

Trzy ważne zmiany ogólne:

  1. Został wskazany minimalny wymiar godzin kształcenia zawodowego przeznaczony na realizację zajęć praktycznych w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe (przynajmniej 50% dla techników, szkół policealnych i szkoły branżowej II stopnia oraz przynajmniej 60% dla szkoły branżowej I stopnia).
  2. Wprowadzono język łaciński i kulturę antyczną do katalogu przedmiotów do wyboru w
    4-letnim liceum ogólnokształcącym i 5-letnim technikum.
  3. Od roku szkolnego 2020/2021 dyrektorzy szkół będą ustalali jeden przedmiot realizowany w pierwszej klasie spośród czterech do wyboru: filozofii, plastyki, muzyki, języka łacińskiego i kultury antycznej.

Treść rozporządzenia znajduje się na stronie MEN.