Finał webinarowy dotyczy spraw najważniejszych, czyli tego, jak nie dać się wypaleniu zawodowemu i być szczęśliwym nauczycielem.

 

Webinarowe lato z Przemkiem Staroniem dobiega końca. Na koniec tematy najważniejsze dla każdego nauczyciela: jak radzić sobie ze stresem, jak nie dać się wypaleniu zawodowemu – i wreszcie – jak być szczęśliwym nauczycielem, który zmienia świat na lepsze. Zapisy trwają, a udział jest bezpłatny.
 

Jak nie dać się wypaleniu zawodowemu?

Wypalenie zawodowe to częsty problem nauczycieli. Jak twierdzi dr. hab. Sylwiusz Retowski, psycholog, profesor z Wydziału Zamiejscowego Uniwersytetu SWPS w Sopocie, przyczyn tego zjawiska jest kilka. Pierwszą z nich jest „przeciążenie rolą zawodową, co oznacza, że bardzo często taka osoba doświadcza w pracy różnych wymagań, które uważa za niemożliwe do spełnienia i to prowadzi do tego, że nie jest w stanie się zregenerować. Mając tyle różnych spraw i zobowiązań, właściwie nie wie, za co najpierw się zabrać. Drugim czynnikiem jest poczucie, że nie posiadamy odpowiedniej kontroli nad zasobami koniecznymi do wykonania określonej pracy, np. brakuje nam możliwości wpływania na to, jaka praca i w jaki sposób ma być wykonana. Trzecią przyczyną jest słabe nagradzanie – gdy nauczyciel w początkowej fazie kariery zarabia relatywnie mało, wtedy faktycznie na samym początku kariery może się pojawić pytanie, czy to ma sens, czy ma sens angażowanie się w ten typ pracy. Czwarty aspekt to poczucie, że nagradzanie w tym zawodzie jest niesprawiedliwe”[i]. A zatem czy możemy coś zrobić we własnym zakresie, co spowolni ten proces lub wręcz mu zapobiegnie? Sprawdzone sposoby przedstawiają Przemek Staroń i Marta Młyńska.

We wtorek 25 sierpnia Przemek Staroń – pomysłodawca i gospodarz Webinarowego lata – podzieli się swoimi sposobami na radzenie sobie
ze stresem.

webinar staronia

 W programie:

  • Jak identyfikować objawy stresu?
  • Jak panować nad stresem i jak mu zapobiegać?
  • Jak zarządzać stresem?

  

W środę 26 sierpnia Marta Młyńska – Gość Przemka Staronia – poruszy temat ważny dla każdego nauczyciela, dotyczący przyczyn i skutków wypalenia zawodowego oraz sposobów zapobiegania temu zjawisku. Pomoże przede wszystkim środowisko ludzi wzajemnie się wspierających, którzy, gdy na przykład jest jakiś problem, chętnie sobie pomogą, zastąpią kogoś, doradzą, co zrobić z bardzo trudnym uczniem lub bardzo trudnym klientem, takim jak rodzic roszczeniowy.

webinar staronia

 W programie:

  • Jakie są pierwsze objawy wypalenia, czyli diagnoza czynników sprzyjających wypaleniu zawodowemu.
  • Jakie mogą być konsekwencje wypalenia zawodowego?
  • Jak przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu?

 

A w czwartek 27 sierpnia finał! Przemek Staroń z Martą Młyńską powiedzą o tym, jak zarządzać swoim dobrostanem, aby być szczęśliwym nauczycielem.

webinar staronia

 W programie:

  • Jak nabyć umiejętność cieszenia się życiem?
  • Jak zwalczać tendencję do zamartwiania się
  • Jak pracować, aby długo być skutecznym, a jednocześnie dbać o swój komfort emocjonalny?
  • Jak z zapałem wrócić do pracy i cieszyć się z małych rzeczy?

 

Dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w poprzednich spotkaniach, przygotowaliśmy nagrania. Są one dostępne na naszym kanale
na YouTube.com.

Udział w webinarach jest bezpłatny. Zapraszamy do zapisów!

Przypominamy, że certyfikaty potwierdzające udział w webinarach są dostępne na Państwa kontach Operon. Wystarczy się zalogować, wybrać webinar i wygenerować dokument. 

Razem z Przemkiem i Jego Gośćmi zapraszamy do świata Mobilnej lekcji z Operonem i zachęcamy do pobrania aplikacji oraz sprawdzenia jej wszystkich możliwości >> TUTAJ.

Bądźcie z nami!

Zespół Wydawnictwa Operon

[i]  https://www.glospedagogiczny.pl/artykul/wypalenie-zawodowe-nauczycieli