uczen z plecakiem
Powoli dobiega końca pierwszy miesiąc szkoły. Nie dla wszystkich uczniów rozpoczęcie roku szkolnego okazało się radosne. Dla niektórych było to źródło stresu. Obecnie wiele dzieci w Polsce zmaga się z depresją, niskim poczuciem własnej wartości czy wypaleniem uczniowskim. Jak mogą Państwo im pomóc? Warto skorzystać z podpowiedzi Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz Akademii Dobrej Energii.

 

Od początku 2023 r. konsultanci i konsultantki Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS) przeprowadzili aż 587 interwencji ratujących życie i zdrowie dzieci i młodzieży. W tym samym czasie ponad 38 tysięcy młodych wybrało telefon zaufania, aby porozmawiać o swoich trudach i stresach.

94% dzieci do 12 lat ma zbyt niski poziom sprawności ruchowej, 73% dzieci doświadcza wypalenia uczniowskiego, 19% młodych ludzi odczuwa ciągły brak energii i wyczerpanie fizyczne (dane ze strony Akademii Dobrej Energii).

Apel o dostęp dla uczniów do informacji o telefonie zaufania

Wszystkim niezależnie od wieku ciężko jest wrócić do rutyny i obowiązków po czasie odpoczynku. W tym roku szkolnym z podobnym wyzwaniem mierzy się około 4 mln uczniów. To dla nich wejście na naprawdę wysokie obroty: wytężonej nauki i intensywnych kontaktów społecznych z grupą rówieśniczą.

FDDS zwraca uwagę na konieczność poinformowania jak największej liczby młodych ludzi o możliwości skorzystania z telefonu zaufania. To szansa na szczerą, anonimową rozmowę o trudach codzienności, w tym o problemach szkolnych, takich jak przemoc rówieśnicza. 

Każde dziecko niezależnie od tego, z jakim problemem się mierzy, ma prawo otrzymać wsparcie, a my dorośli mamy obowiązek to wsparcie zapewnić. (…) szkoła to miejsce, gdzie informacje docierają do wszystkich uczniów (…) Tym istotniejsze jest, żeby to w szkole dzieci i młodzież dostawiali informację o telefonie zaufania 116 111.

Troska o dobrostan i samopoczucie uczniów klas 1–3

W nowym roku szkolnym Akademia Dobrej Energii szczególną troską otoczy dziewięciolatków, czyli uczniów będących w czasie przemian emocjonalno-rozwojowych. Trzecia klasa to dla nich wyzwanie – w tym roku będą przygotowywać się do nowego etapu szkolnego. Akademia powstała, by wspomóc szkoły w edukacji prozdrowotnej uczniów w obszarze zdrowego ciała i zdrowej psychiki. Ideą jest niwelowanie problemów psychicznych i fizycznych dzieci i młodzieży poprzez współpracę rodziców i nauczycieli w obszarze edukacji wczesnoszkolnej.

Wszyscy, którzy przystąpią do programu, otrzymają bezpłatne pomoce naukowe podzielone na trzy moduły: aktywność fizyczna i zdrowy styl życia, rozpoznawanie emocji i radzenie sobie ze stresem oraz umiejętności cyfrowe, komunikacyjne i społeczne. Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie projektu: https://www.akademiadobrejenergii.org/.

 

Źródła:

  1. Powrót do szkoły – powrót do stresów. 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajmy Dzieciom siłę: Początek szkoły to trudny czas, https://fdds.pl/o-fundacji/co-nowego-w-fundacji/powrot-do-szkoly-powrot-do-stresow-116-111-telefon-zaufania-dla-dzieci-i-mlodziezy-fundacji-dajemy-dzieciom-sile-poczatek-szkoly-to-trudny-czas.html (dostęp: 11.09.2023 r.).
  2. Akademia Dobrej Energii, https://www.akademiadobrejenergii.org/ (dostęp: 11.09.2023 r.).