Co zrobić, aby sztuczna inteligencja była naprawdę bezpieczna? Jak regulować rozwój AI? Czy sztuczna inteligencja zastąpi nauczycieli? O tym Rishi Sunak dyskutował z jednym z największych współczesnych twórców innowacji – Elonem Muskiem.

 

Istnieje potencjał, aby sztuczna inteligencja miała pozytywny wpływ na ludzkość, przyczyniając się do nadejścia czasów, w których nie będzie niedoboru towarów i usług. Niemniej nie możemy zapomnieć o „problemie dżina”. Jeśli masz dżina, który może spełnić wszystkie życzenia, historie te mogą nie skończyć się dobrze – uważaj, czego sobie życzysz – ostrzega Elon Musk.

Sztuczna inteligencja – świadomość zagrożeń i środki zaradcze

stworzenie ai

2023 r. to czas bardzo szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji. Tempo jest tak duże, że nawet wizjoner i największy twórca innowacji Elon Musk rekomenduje wprowadzenie regulacji dotyczących ewolucji AI.

Deepfake, czyli fałszywe wideo przedstawiające dowolną osobę, może obecnie stworzyć każdy. Takie materiały są tak rzeczywiste i przekonywające, że często nie można zweryfikować, czy przedstawiają prawdziwą osobę czy podszywającego się pod nią bota. To duża umiejętność sztucznej inteligencji, ale także jedno z olbrzymich zagrożeń. W tym kontekście jasne jest, że niedługo AI zacznie przewyższać inteligencję człowieka. Dlatego należy się jej uczyć, ale też postępować z nią ostrożnie i świadomie.

Myślę, że sztuczna inteligencja stanie się dobrem, które będzie można we właściwy sposób wykorzystać, ale prawdopodobieństwo, że przyniesie ona jakieś szkody, nie jest zerowe – musimy złagodzić jej negatywny potencjał – podkreśla Musk.

Przyszłość AI – osobisty nauczyciel

Podczas debaty założyciel i współzałożyciel przedsiębiorstw, takich jak: PayPal, SpaceX, Tesla, Neuralink i Boring Company, Elon Musk nakreślił przyszłość sztucznej inteligencji. Według wizjonera przyczyni się ona do tego, że praca stanie się ludziom niepotrzebna. A wyzwaniem nie będzie gromadzenie dochodu, bo każdy otrzyma zagwarantowany powszechny wysoki dochód. Wyzwaniem okaże się za to znalezienie sensu.

Zdaniem Muska edukacja również obędzie się bez pracowników. W tym także zastąpi ludzi sztuczna inteligencja. Stanie się ona niesamowitym osobistym nauczycielem, z którym dziecko będzie ewoluowało we własnym tempie.

Na pewno przyda się to edukacji, będzie to najlepszy i najbardziej cierpliwy nauczyciel, który przesiedzi z uczniem cały dzień. (…) – mówił Elon Musk.

Dokąd zmierza świat – „Wszystko co Najważniejsze”  

Więcej o edukacji ramię w ramię z AI, o przyjaźni z maszyną, o przyszłości i regulacjach potrzebnych do bezpiecznego rozwoju sztucznej inteligencji przeczytają Państwo w artykule Dokąd zmierza świat? Tekst ukazał się na łamach miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze”.

 

Źródło:

Dokąd zmierza świat?, https://wszystkoconajwazniejsze.pl/rishi-sunak-i-elon-musk-dokad-zmierza-swiat/ (dostęp: 31.01.2024 r.).