INFORMACJE O SPRAWDZIANIE      TESTY SZÓSTOKLASISTY    7 WAŻNYCH KROKÓW      KALENDARZ PRZYGOTOWAŃ     PORADY DLA RODZICÓW

Drogi Rodzicu Szóstoklasisty,

ta strona powstała z myślą o Tobie. Dowiesz się tu wielu ciekawych rzeczy o rozwoju dziecka oraz roli rodzica w procesie nauki. Podpowiemy, jak zachęcać dziecko do nauki i niwelować nadmierny stres związany z ważnym wydarzeniem, jakim jest sprawdzian na koniec szóstej klasy, jak twórczo razem spędzać czas i jak nie ulec presji wyniku.

Informacje o sprawdzianie

Próbny Sprawdzian Szóstoklasisty z OPERONEM to coroczna akcja edukacyjna organizowana dla uczniów szóstych klas szkoły podstawowej. Pierwszy raz odbyła się 4 marca 2009, kiedy to do rozwiązywania próbnych arkuszy egzaminacyjnych przygotowanych i dostarczonych bezpłatnie przez wydawnictwo przystąpiło ponad 200 tysięcy uczniów z całej Polski. Uczestnictwo umożliwia uczniom rzetelne sprawdzenie swojej wiedzy i mobilizuje do efektywnej nauki.

Wydawnictwo Operon nieustająco rozwija program ogólnopolskich egzaminów próbnych. Robimy to w ścisłej współpracy z dyrektorami i nauczycielami ze szkół z całej Polski, aby zapewnić najwyższe standardy realizacji tego przedsięwzięcia.

Partnerami projektu są Gazeta Wyborcza i portal Edulandia.pl.

 

Publikacja Sprawdzian szóstoklasisty

Publikacja Sprawdzian Szóstoklasisty powstała z myślą o uczniach przygotowujących się do sprawdzianu na zakończenie szóstej klasy. Umożliwia ona uczniom powtórzenie wiedzy i przećwiczenie potrzebnych umiejętności wymaganych na sprawdzianie. Zadania zawarte w publikacji sprawdzają wybrane umiejętności, które są kształcone w szkole podstawowej na różnych zajęciach edukacyjnych.

Publikacja zawiera:

zadania z języka polskiego,

  • zadania z matematyki,
  • zadania z języka angielskiego,
  • dwa przykładowe arkusze sprawdzianu szóstoklasisty, które pomogą oswoić się z formułą arkusza egzaminacyjnego.

zajrzyj do publlikacji

Ponieważ wiemy, jak ważną rolę w przygotowaniach do sprawdzianu odgrywają rodzice, w publikacji znajduje się krótki przewodnik dla nich – to z niego rodzice dowiedzą się, jak sprawdzać postępy w nauce dziecka, jak wyznaczać mu plan pracy i jak je wspierać.

7 ważnych kroków

Twoje dziecko w tym roku przystąpi do egzaminu po szóstej klasie, więc przed nim ważne wydarzenie, ale wcześniej – kilka miesięcy przygotowań. W tych przygotowaniach możesz aktywnie wspierać swoje dziecko i sprawić, że chętnie włoży wysiłek w naukę, a wzięcie udziału w obowiązkowym sprawdzianie będzie dla dziecka ważnym i budującym przeżyciem.

Jaką rolę może odgrywać rodzic w przygotowaniach do sprawdzianu? Bardzo ważną. Oczywiście to nauczyciele w szkole przekazują uczniom wiedzę i są zobowiązani do bieżącego śledzenia postępów dziecka w nauce. Jednak rodzice mogą uczestniczyć w tym procesie, wspierając dziecko, zachęcając je do pracy, oswajając z myślą o sprawdzianie.

Najważniejsze rady zostały zebrane w metodzie 7 ważnych kroków. Zachęcamy do pobrania i wydrukowania planszy – niech zawsze znajduje się w widocznym miejscu i pomaga Ci we wspieraniu dzielnego szóstoklasisty!

POBIERZ, WYDRUKUJ I ZAWIEŚ W WIDOCZNYM MIEJSCU

KROK 1

Wspieraj dziecko w nauce, zdobywaniu nowych umiejętności i rozwiązywaniu zadań. Motywujące słowa rodziców mają dla dziecka ogromną wartość. I nie ma znaczenia, czy wspieramy naszą pociechę podczas nauki, w realizowaniu marzeń czy budowaniu relacji z rówieśnikami.

Chwal i nagradzaj dziecko nie za efekt, ale za wysiłek, jaki włożyło w przygotowania do egzaminu. Taką samą zasadę stosuj w innych sytuacjach, gdy dziecko angażowało swój czas i umiejętności.

KROK 2

Zachęcaj dziecko do rozwiązywania dodatkowych zadań – utrwalanie wiedzy jest ważne w procesie uczenia się. Postaw na samodzielność dziecka, nie wyręczaj go, nie podpowiadaj, gdy widzisz, że długo myśli nad jakimś problemem. Sprawdzaj postęp pracy, omawiaj z dzieckiem problemy, na jakie natrafiło. Naprowadzaj je na poprawne rozwiązania tylko wtedy, gdy masz pewność, że nie da sobie rady z wyzwaniem. Zauważaj starania dziecka i chwal, nawet jeśli popełnia błędy. Kto z nas ich nie popełnia? Najważniejsze jest pokazanie dziecku, że błędy można poprawiać i być coraz lepszym.

KROK 3

Rozmawiaj z nauczycielami dziecka, bo to oni odgrywają kluczową rolę w procesie edukacji Twojego dziecka. Najlepiej też znają i potrafią ocenić jego umiejętności. Rozmowa z nauczycielem pomoże Ci ustalić, nad czym można dodatkowo pracować z dzieckiem, które umiejętności sprawiają mu problemy. Przyjmij ze spokojem uwagi nauczyciela dotyczące dziecka i potraktuj je jako cenną wskazówkę dotyczącą postępów w nauce.

KROK 4

Zrozum wagę wydarzenia, jakim jest sprawdzian na koniec szóstej klasy. Dla uczniów szkoły podstawowej to najczęściej pierwszy tak ważny sprawdzian – jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów i odbywa się według ściśle określonych zasad. Ten egzamin wiąże się z dużym stresem, więc najprawdopodobniej i Twoje dziecko będzie się denerwowało: jak mu pójdzie, czy dostanie dużo punktów, jak to będzie? Nie bagatelizuj tych ważnych dla dziecka pytań, odpowiadaj na nie z uśmiechem i spokojem.

KROK 5

Oswajaj dziecko z egzaminem – wyjaśnij, jak taki egzamin wygląda, kiedy się odbędzie. Opowiedz o tym dniu, jak o ciekawym i ważnym wydarzeniu, a nie nudnym czy strasznym momencie. Zapewniaj dziecko, że przy Twoim wsparciu i systematycznej nauce na pewno sobie poradzi.

Jeśli chcesz, by dziecko sprawdzało przez cały rok swoją wiedzę, poznało budowę arkusza egzaminacyjnego i rozwiązało go w domu, skorzystaj z publikacji Sprawdzian Szóstoklasisty 2015, którą już w październiku będzie można kupić w księgarniach i w sklepie internetowym Wydawnictwa Operon. W tej książce znajdziesz nie tylko zadania z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego, lecz także „Poradnik dla rodziców”, w którym podpowiadamy, jak korzystać ze zbioru.

KROK 6

Dowiedz się, czy szkoła, do której chodzi Twoje dziecko, bierze udział w Próbnym Sprawdzianie Szóstoklasisty z Operonem. Od 2009 roku ponad 68% uczniów klas VI przystępuje do naszej ogólnopolskiej akcji. Dzięki temu poznają formułę sprawdzianu i z mniejszymi obawami mogą przystąpić w kwietniu do sprawdzianu państwowego. Rodzice i nauczyciele szóstoklasistów z poprzednich roczników są zgodni – PSS z Operonem to bardzo wartościowa i dobrze zorganizowana akcja. O udziale w sprawdzianie zapytaj wychowawcę klasy twojego dziecka.

KROK 7

Świętuj razem z dzieckiem zakończenie egzaminu, bo tak ważny dzień warto uczcić. Wspólnie spędzony czas po sprawdzianie pozwoli dziecku rozładować stres towarzyszący temu ważnemu szkolnemu wydarzeniu. Wybierzcie taką nagrodę, która zaangażuje całą Waszą rodzinę i sprawi radość dzielnemu szóstoklasiście.

Kalendarz przygotowań