Biedańsk – inspiracje na zajęcia z wychowawcą
16/12/2024Ponad 2,5 miliona Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, a historie ich codziennych zmagań ukazuje najnowszy „Raport o biedzie” przygotowany przez Szlachetną Paczkę. Choć tegoroczna edycja akcji już się zakończyła, jej przesłanie o sile empatii i pomocy może być bazą dla zajęć z wychowawcą o sile empatii.Warto wykorzystać historie przedstawione w raporcie jako inspirację do rozmów z uczniami o wartościach, takich jak pomoc i odpowiedzialność społeczna.
Rozwijanie empatii i odpowiedzialności społecznej u uczniów
Czas przedświąteczny jest wyjątkowy – sprzyja rozmowom o empatii i pomocy innym. Najnowszy „Raport o biedzie” przygotowany przez Szlachetną Paczkę ukazuje trudne historie osób żyjących w skrajnym ubóstwie i może stać się inspiracją do poruszania tych tematów podczas zajęć z wychowawcą.
Symboliczne miasto opisane w raporcie, Biedańsk, odsłania dramatyczne wybory codzienności – między zakupem jedzenia a leków – oraz przypomina, że w Polsce ponad 2,5 miliona osób zmaga się z takimi wyzwaniami. Ponad 500 tysięcy dzieci w Polsce żyje w skrajnej biedzie, co oznacza nie tylko brak pełnowartościowych posiłków, lecz także marzeń, pasji czy podstawowych warunków do życia, takich jak własne łóżko. Czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak taki brak wpływa na edukację i rozwój dzieci?
Rola szkoły w budowaniu postaw prospołecznych
Szkoły odgrywają ogromną rolę w edukowaniu i kształtowaniu postaw społecznych młodych ludzi. Jak pokazują dane, w 2023 r. aż 42% paczek w ramach Szlachetnej Paczki pochodziło od grup zorganizowanych w firmach, szkołach i instytucjach. To dowód na siłę wspólnoty i możliwości, jakie tkwią w zaangażowaniu m.in. społeczności szkolnych.
Raport szlachetnej paczki jako narzędzie edukacyjne
Chociaż tegoroczna edycja akcji już się zakończyła, raport pozostaje źródłem cennych materiałów na zajęcia z wychowawcą. Historie w nim przedstawione, takie jak relacja pani Krystyny, która gotuje posiłki z resztek, mogą stać się impulsem do rozmów o tym, jak możemy przeciwdziałać obojętności. Organizacja debat, projektów edukacyjnych czy zajęć o empatii pomoże uczniom lepiej zrozumieć znaczenie wartości społecznych.
Zachęcamy do zapoznania się z pełnym raportem, który może być inspiracją do wielu działań edukacyjnych.
Źródło:
Biedańsk – fikcyjne miasto prawdziwych ludzi. Szlachetna Paczka publikuje Raport o biedzie, https://media.szlachetnapaczka.pl/367435-biedansk-fikcyjne-miasto-prawdziwych-ludzi-szlachetna-paczka-publikuje-raport-o-biedzie (dostęp: 10.12.2024 r.).