Nie ma dziedziny, w której dyslektycy nie odnosiliby sukcesów. Są wśród nich: Albert Einstein, Steve Jobs, Picasso czy też Whoopi Goldberg. Jednak nie tylko historie sławnych osób z dysleksją zasługują na uwagę. Dlatego w tym roku obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji (ETŚD) odbywają się pod hasłem „Odkrywamy wyjątkowe historie osób z dysleksją”. To dobra okazja na zwrócenie uwagi na symptomy dysleksji oraz na wybór najlepszych sposobów na wsparcie. Nauczyciele i terapeuci cenią Metodę Ortograffiti – stworzoną przez wybitnych ekspertów, konsultowaną przez prof. Martę Bogdanowicz, rekomendowaną przez Polskie Towarzystwo Dysleksji (PTD) i zalecaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

 

Budujemy świadomość dysleksji, dysgrafii, dysortografii, dyskalkulii i dysfonii 

Październik to wyjątkowy miesiąc, który przypomina, jak pięknie się od siebie różnimy. Te subtelne różnice bywają wyzwaniem, ale mogą być także szansą. Hasło tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji przypomina, że wśród nas – w domu, szkole czy pracy – jest wiele osób, które zmagają się z dysleksją. To czas, kiedy mogą podzielić się swoim doświadczeniem i sposobami, dzięki którym radzą sobie z tym wyzwaniem. Mogą sami o tym mówić, a może także ktoś przemówić w ich imieniu. To ważne zwłaszcza dlatego, że jego lub jej historia i determinacja mogą być wielką inspiracją dla innych.

8 października 2024 r. – Dzień Świadomości Dysleksji

PTD zachęca do relacjonowania obchodów w swoich mediach i oznaczania ich hashtagiem #dyslexiaday. Zaprasza również do przesyłania materiałów do publikacji i rozpowszechniania dobrych praktyk na adres [email protected].

Katalog Metody Ortograffiti do pobrania

Metoda Ortograffiti Istnieje już 20 lat. Co roku z jej pomocą pracują tysiące nauczycieli, a dziesiątki tysięcy uczniów uczą się czytać i pisać. PTD rekomenduje Metodę Ortograffiti do pracy w przezwyciężaniu trudności dyslektycznych, a największy autorytet w dziedzinie dysleksji – prof. Marta Bogdanowicz – uczestniczyła w jej tworzeniu. Wszystkie serie ćwiczeń Ortograffiti zostały stworzone przez profesjonalistów – znanych i cenionych praktyków, specjalistów terapii pedagogicznej. Z okazji dwudziestolecia istnienia Metody został wydany Katalog Ortograffiti.

SPRAWDŹ PUBLIKACJE ORTOGRAFFITI 

Co znajduje się w Katalogu Ortograffiti?
  • założenia metodyczne,
  • serie ćwiczeń dla uczniów,
  • pomoce terapeutyczne, 
  • materiały metodyczne
  • ewaluacje oraz szkolenia doskonalące dla nauczycieli,
  • formy wdrażania Metody w praktyce.  

POBIERZ KATALOG

Rekomendacje do pracy Metodą Ortograffiti

Uczniowie z dysleksją wymagają specjalnego podejścia w nauczaniu. O wiele skuteczniejsza jest praca z materiałami uwzględniającymi ich potrzeby i ograniczenia niż z materiałami standardowymi, kierowanymi do przeciętnego ucznia. Metoda Ortograffiti ma uniwersalny charakter, dlatego może być wykorzystana przez wszystkich nauczycieli zaangażowanych w pomoc psychologiczno-pedagogiczną.

Materiały zostały stworzone z myślą o uczniach i ich wspierających dorosłych: nauczycielach edukacji wczesnoszkolnej, terapeutach pedagogicznych, pedagogach, logopedach, polonistach i matematykach. Stosowane są z powodzeniem na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych, dydaktyczno-wyrównawczych i wszystkich innych, których celem jest wsparcie uczniów z trudnościami w uczeniu się.

WYBIERZ PUBLIKACJĘ DLA SWOICH UCZNIÓW

Materiały udostępnione przez PTD  

PTD stworzyło bazę inspiracji dla wszystkich zainteresowanych tematem dysleksji:

  • Recepta na dobre czytanie: żartobliwa pomoc motywacyjna dla uczniów i uczennic, recepta czysta – do wypełnienia
  • Artykuł do pokazania rodzicom: Marta Bogdanowicz „Dzień powszedni dyslektycznego dziecka”
  • Artykuł do pokazania rodzicom: Małgorzata Rożyńska „Jak rozwijać w dziecku pasję czytania”
  • Tydzień z ruchem – pomysły na wspieranie rozwoju dziecka każdego dnia
  • Nagranie webinaru: Zajęcia Ortograffiti z Bratkiem. Od koncepcji do pozytywnych rezultatów (dostęp do nagrania możliwy po zalogowaniu się na konto OPERON)
  • Nagranie webinaru: Kluby Ortograffiti jako przykład dobrej praktyki (dostęp do nagrania możliwy po zalogowaniu się na konto OPERON)

 

Zachęcamy do śledzenia strony internetowej i profilu na Facebooku PTD – tam będą udostępniane przykłady dobrych praktyk i wyjątkowe historie osób z dysleksją. Znajdą tam Państwo także plakaty do pobrania.