Nauczanie w trybie zdalnym

 

Edukacja zdalna to temat wywołujący skrajne emocje i wiele dyskusji. Jak nauczyciele i uczniowie mają się odnaleźć w nowej, trudnej szkolnej rzeczywistości wymuszającej pozostanie w domach? Ważne jest to, by być – choćby zdalnie.

 

Edukacja zdalna – o czym warto wiedzieć? 

O sposobie organizacji kształcenia na odległość decyduje dyrektor szkoły, który wraz z nauczycielami musi ustalić tygodniowy zakres materiału dla poszczególnych klas, pamiętając przy tym o:

  • równomiernym obciążeniu ucznia zajęciami danego dnia;
  • zróżnicowaniu zajęć;
  • możliwościach psychofizycznych ucznia;
  • określeniu formy kontaktu, również konsultacji nauczyciela z rodzicami i uczniami;
  • zasadach bezpiecznego korzystania przez uczniów z urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną.

  

Wszyscy nauczyciele wiedzą, że narzędzie służące celom edukacji zarówno w szkole, jak i w domu to podręcznik. Jest on szeroko dostępny dla wszystkich uczniów i dobrze znany, a także nie wymaga dostępu do komputera oraz internetu. Proponujemy Państwu schemat lekcji zdalnej, którego podstawą są tradycyjne podręczniki szkolne.

  
Schemat lekcji zdalnej

Przedstawiamy Państwu schemat lekcji zdalnej i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wysyłając wiadomości do uczniów. Najłatwiej można to zrobić przesyłając go e-mailem lub wybranym komunikatorem. Innym sposobem może być również przygotowanie schematu lekcji dla uczniów na jednej kartce A4, zrobienie mu zdjęcia i wysłanie go uczniom lub ich rodzicom jako MMS-a albo jako załącznik do e-maila.

 

Zachęcamy do zapoznania się ze schematem lekcji zdalnej w wersji edytowalnej

 

Schemat lekcji online dla szkół podstawowych

linia szara
baner schemat lekcji zdalnej dla SP

 
Pobierz przykładowy schemat lekcji zdalnej

 

Schemat lekcji online dla szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych

linia szara
baner schemat lekcji zdalnej dla LO

 
Pobierz przykładowy schemat lekcji zdalnej
  

 

Dla nauczycieli przygotowaliśmy plik, dzięki któremu będą mogli rozliczać tygodniową pracę zdalną. Powstał we współpracy z dyrektorami szkół.

POBIERZ DOC    POBIERZ XLS

  

Dodatkowe materiały do przygotowania lekcji online

Przygotowaliśmy dla Państwa dodatkowe materiały, pomocne w przygotowaniu lekcji zdalnej. Treści zostały wyselekcjonowane i przypisane
do tematów lekcji. Są to m.in. prezentacje, filmy oraz ciekawe strony internetowe.

Dodatkowo udostępniamy karty pracy do każdego przedmiotu na nadchodzące tygodnie. Zachęcamy do pobrania materiałów z interesującego Państwa przedmiotu oraz przekazanie wybranych materiałów uczniom.

Udostępniamy materiały dla 1 klasy szkoły ponadpodstawowej i ponadgimnazjalnej, realizujących starą oraz nową podstawę programową.

Obecnie trwają pracę nad materiałami dla szkoły branżowej.

 

zielona linia

Wybierz przedmiot

zielona linia

 

 
KLASA 1 SZKOŁA PONADPODSTAWOWA I PONADGIMNAZJALNA

                                   

ikonka przedmiot
ikonka przedmiot

 

ikonka przedmiot

 

 

 

ikonka przedmiot

Język polski

Matematyka

Historia

 

Biologia

 

ikonka przedmiot
ikonka przedmiot

 

ikonka przedmiot

 

 

 

ikonka przedmiot

Chemia

Edukacja dla
bezpieczeństwa

Etyka

Filozofia

 

 

ikonka przedmiot
ikonka przedmiot
ikonka przedmiot
ikonka przedmiot

Fizyka

Geografia

Informatyka

Plastyka

 

ikonka przedmiot
ikonka przedmiot
ikonka przedmiot

Podstawy
 przedsiębiorczości

Wiedza o
społeczeństwie

Muzyka

 

 

KLASA 1 SZKOŁA BRANŻOWA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ikonka przedmiot

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ikonka przedmiot

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ikonka przedmiot

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ikonka przedmiot

 

 

Biologia

Chemia

Fizyka

Geografia

 

ikonka przedmiot
ikonka przedmiot

 

 

Historia

Informatyka

 

  

Nauczanie zdalne - wartościowe wsparcie czy konieczność?

O tym, co jest najważniejsze w edukacji i jak efektywnie wykorzystać e-learning opowie w swoim kursie „Nauczanie zdalne – wartościowe wsparcie czy konieczność” Przemysław Staroń – Minister Magii, jak często o sobie mówi.  Jest nauczycielem bardzo lubianym przez swoich uczniów oraz docenianym przez wszystkich, którym bliska jest edukacja. Zdobył tytuł Nauczyciela Roku 2018 i znalazł się w gronie 50 najlepszych nauczycieli świata nominowanych do Global Teacher Prize. Ma szansę zdobyć Nauczycielskiego Nobla. 

baner kurs Staronia

Kurs jest prezentacją filozofii nauczania, w której narzędzia cyfrowe są ważne, ale nie najważniejsze. Są nowoczesną metodą przekazywania wiedzy, wykorzystującą bogaty zestaw środków elektronicznej transmisji informacji. Umiejętnie wykorzystane, mogą rozwiązać wiele problemów oraz stać się prawdziwym wsparciem i znacznie przyczynić się do sukcesów edukacyjnych uczniów. Dzięki zastosowaniu edukacji zdalnej uczniowie mogą nie tylko zdobyć nową wiedzę i umiejętności, poszerzyć horyzonty i rozwinąć skrzydła, ale także stać się członkami cyfrowej społeczności, a dzięki temu poczuć się naprawdę wyjątkowo. Dorośli z analogowego świata nareszcie  wejdą do ich wirtualnej rzeczywistości, wyciągną pomocną dłoń i odpowiedzą na ich potrzeby. Wykażą się empatią, chcąc bliżej poznać wirtualny świat dzieci
 i młodzieży.

To jest dobry moment, by wejść w świat edukacji mobilnej, nauczyć się z niej korzystać i pozbyć się lęku wynikającego z niewiedzy. 
Ten kurs,  tak jak wszystkie inne kursy internetowe z Operonem, jest bezpłatny. Można się na niego zapisywać TUTAJ.

 

Dodatkowe wsparcie on-line

Wśród wielu wypowiedzi można znaleźć jedną uniwersalną myśl – ważne jest to, by być. Nauczyciele i rodzice zgodnie twierdzą, że platformy nie zastąpią ludzi. Są one tylko środkiem i jako narzędzia mogą pomóc, dlatego warto się uczyć ich obsługi. Jednak nic nie zastąpi zwyczajnej obecności – choćby zdalnej.
 

Wykorzystanie technologii to w obecnej sytuacji jedna z form pozwalających na zniwelowanie strat w nauczaniu spowodowanych koniecznością zamknięcia szkół. Zachęcamy do korzystania z poniższych platform.
 

logo e-podreczniki
logo multiteka
logo generator testow

 
E-podręczniki  – udostępnione wersje elektroniczne podręczników Operonu do klas 4‒8 szkoły podstawowej. Po zalogowaniu się do konta Operon mogą Państwo pobrać poszczególne kody, które umożliwią Państwu oraz uczniom korzystanie z wybranych e-podręczników na stronie epodreczniki.operon.pl

 
Multiteka – tysiące publikacji wspierających proces nauczania dla każdego szczebla edukacyjnego – m.in.: multibooki, scenariusze lekcji, plany wynikowe i plany dydaktyczne, karty pracy czy prezentacje. Aby mieć do nich dostęp, wystarczy zalogować się w serwisie Operonu.

 
Generator Testów– nowoczesne narzędzie do tworzenia testów. W bazie znajdują się gotowe zadania dla uczniów szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych, ponadpodstawowych i branżowych. Materiały są dostępne po zalogowaniu w serwisie Operonu.

 

Aby ułatwić Państwu przygotowanie uczniów do egzaminów państwowych, zdecydowaliśmy się udostępnić bezpłatnie strefę nauki na portalach dla Państwa wszystkich uczniów.

grafika tak zdam zdalnie

    

grafika gielda maturalna zdalnie

 
Zachęcamy Państwa do kontaktu (edukacjazdalna@operon.pl) oraz dzielenia się z nami swoimi metodami i pomysłami dotyczącymi edukacji zdalnej, która jest ogromnym wyzwaniem zarówno dla całej społeczności szkolnej, jak i rodziców.