Postanowienia noworoczne 2020 – jak ich dotrzymać? Jeśli z roku na rok obiecujesz sobie to samo, to ten artykuł jest skierowany do Ciebie.

 

Jakie postanowienia noworoczne wybrać? 

Jak powiedział kiedyś Mark Fisher: „Najlepszy czas na działanie jest teraz”. Przełom starego i nowego roku może działać jako skuteczny bodziec do tego, aby podjąć się działań, które były przez nas odkładane.

notes plan na rok 2020

Aby zrealizować postanowienia noworoczne, powinno się poświęcić czas na przemyślenia i wybór tych, które są dla nas ważne. Często zdarza się że pomysły, które pojawiają się nagle i równie szybko wypadają nam z głowy, bo często nie są logicznie uporządkowane. Pomysły powinny wynikać
z własnych potrzeb. Jeśli czegoś sami nie wymyśliliśmy, to znaczy, że najprawdopodobniej tego nie potrzebujemy. Warto jest zrobić przegląd ubiegłego roku, przeznaczyć 2–3 godziny na zaplanowanie postanowień noworocznych. Pomocne może być zapisanie wszystkich pomysłów w jednym miejscu. Niech tegoroczne postanowienia noworoczne będą jak projekt.

Jeśli w zeszłym roku mieliśmy pewne postanowienia, warto je podsumować. To może zwiększyć szanse na dotrzymanie postanowień na kolejny nowy rok. Co warto zrobić?

  • Przypomnij sobie swoje postanowienia z ubiegłego 2019 roku i zapisz je na kartce.
  • Zaznacz te, które udało Ci się zrealizować.
  • Przeczytaj wszystkie na głos.
  • Policz, jaki procent postanowień z zeszłego roku udało Ci się zrealizować.

 
Jeśli wykonasz powyższe kroki, dowiesz się, z jakim efektem realizowałeś postanowienia noworoczne w 2019 roku. Jeśli spełniłeś tylko 10% celów z zeszłego roku, może takie działania zwiększą motywację na nowy rok. Niech Twoim celem będzie realizacja planu na wyższym poziomie.
 

Ważne kontra pilne

„Przyczyną nieosiągania większości celów głównych jest zajmowanie się w pierwszej kolejności sprawami drugorzędnymi” John C. Maxwell.

Zdarza się nam odbierać niewiele znaczący telefon, który zajmuje nam kwadrans, a później brakuje nam czasu na telefon do bliskiej osoby. Umiejętność radzenia sobie z podobnymi sytuacjami sprawia, że moglibyśmy łatwiej pilnować priorytetów. Dlaczego jest to tak ważne? Gdyż nasz czas jest ograniczony i musimy mądrze nim gospodarować. Z pomocą może przyjść proste narzędzie, jakim jest Macierz Eisenhowera. Najważniejsze w tej metodzie jest skategoryzowanie naszych działań pod względem ich pilności i ważności.

  • Jeśli rzecz jest pilna, oznacza to, że termin wykonania jest już bardzo niedaleki. Musimy coś zrobić w ciągu najbliższej godziny czy dnia. Istotne jest oszacowanie czasu potrzebnego na zakończenie zadania.
  • Ważność to znaczenie danego zadania – konsekwencje, gdy zadanie wykonamy lub go nie wykonamy.

 
Ważność i pilność to dwa niezależne wymiary. Pierwszy mówi o znaczeniu danej czynności i jej konsekwencjach, a drugi o tym, ile zostało nam czasu.

Umieszczając te dwa wymiary na płaszczyźnie prostopadle do siebie, otrzymamy macierz Eisenhowera, która dzieli naszą przestrzeń zadań
na cztery ćwiartki.

infografika wyznaczanie prorytetow

Ćwiartka I – rzeczy ważne i pilne – duże znaczenie i bardzo bliski termin. Mogą się tu znaleźć pilne naprawy w domu, problemy zdrowotne, ważne sprawy służbowe, zbliżający się termin wystawiania ocen w szkole czy spotkanie Rady Pedagogicznej.

Ćwiartka II – rzeczy ważne, ale nie pilne – duże znaczenie, ale spora przestrzeń czasowa. Mogą się tu znaleźć spotkania z bliskimi, kursy, przeczytanie książki, rozwój osobisty i zawodowy, marzenia.

Ćwiartka III – rzeczy nie ważne, ale pilne – rzeczy o niewielkim znaczeniu, ale z krótkim terminem, zmuszającym nas do natychmiastowej reakcji. Najprawdopodobniej znajdą się tu e-maile o niewielkim znaczeniu, o które ktoś nas prosi natychmiast.

Ćwiartka IV – rzeczy nieważne i niepilne – rzeczy o niewielkim znaczeniu ze sporą przestrzenią czasową. Tutaj zwykle znajdziemy wszystkie pożeracze czasu, nasze nawyki, które niekoniecznie warto jest kontynuować (np. oglądanie seriali).

Większość z nas chciałaby spędzać czas na rzeczach o dużym znaczeniu – a więc zadaniach z ćwiartki I i II. Niestety rzeczy pilne generują dużo większą reakcję emocjonalną i odruchowo skupiamy się na zadaniach z ćwiartki I i III.

Problem jest zatem taki, że bez dłuższego zastanowienia rzucamy się do zadań pilnych, a później brakuje nam czasu i energii na realizację zadań z ćwiartki II – tej, w której większość z nas chciałaby spędzać większość swojego życia. Każdego dnia mamy tylko 24 godziny. Musimy zatem bardzo rozważnie ocenić znaczenie zadań oraz ich czasochłonność.
 

Niech zrealizowane postanowienia spełniają Wasze marzenia!