Pomimo stosowania wielu środków ochronnych, ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV2 wśród nauczycieli jest wysokie. Należy zadbać o bezpieczeństwo pracowników szkół, a przede wszystkim grona pedagogicznego.

 

szczepionka covid

 
Testy dla nauczycieli

Już w grudniu na stronach Ministerstwa Edukacji pojawiły się informacje na temat harmonogramu działań w zakresie zabezpieczania nauczycieli przedszkoli i szkół przed zarażeniem. W dniach od 11 do 15 stycznia nauczyciele klas I-III będą mogli poddać się dobrowolnym testom na obecność wirusa. Badania dla tej grupy będzie bezpłatne i zostaną przeprowadzone w lokalnych stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz punktach mobilnych typu drive-thru. Nauczyciel, który nie podda się badaniom, może wrócić do pracy. Badania nie są bezpośrednio powiązane z powrotem dzieci do szkół. Jak podaje MEN, przede wszystkim ważny jest dalszy przebieg epidemii. Więcej informacji na ten temat można przeczytać na oficjalnych stronach Ministerstwa.
 

Nauczyciele w pierwszej kolejności!

Analizując sytuację bieżącą oraz dane statystyczne, specjaliści podkreślają konieczność przyspieszenia dostępu do szczepień dla nauczycieli. Mają na to wpływ różne czynniki, takie jak ogólna liczba nauczycieli, od której zależy edukacja blisko sześciu milionów uczniów na różnych szczeblach, oraz duża liczba osób, z którymi pedagodzy codziennie spotykają się w pracy. Nawet jeśli edukacja zdalna byłaby kontynuowana, wciąż pozostaje duża grupa dzieci, które wymagają nauki w modelu stacjonarnym. Nad pierwszeństwem nauczycieli w kolejce do szczepień przemawia wiele argumentów. Część z nich dotyczy sfery emocjonalnej – dzięki zaszczepieniu nauczycieli do szkoły wrócą uczniowie, którzy źle znoszą naukę zdalną. Inną kwestią są przesłanki gospodarcze – szczepienia umożliwią rodzicom młodszych dzieci powrót do pracy. Nie analizując zatem samego wymiaru zdalnej edukacji i jej skuteczności, można łatwo zauważyć, jak  wiele innych sfer jest zależnych od bezpiecznego powrotu do szkół nauczycieli  i uczniów na wszystkich etapach edukacji. Ciekawą analizę w tym temacie przygotował profesor Dariusz Jemielniak. Mogą Państwo zapoznać się z nią w serwisie Najważniejsze24.pl.

 
Źródło: https://najwazniejsze24.pl/nauczyciele-powinni-byc-zaszczepieni-przed-wiekszoscia-pozostalych-osob-z-grupy-1/

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-przeciwko-covid-19

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/szczepimysie--szczepienia-przeciwko-covid-19-dla-nauczycieli