Praca z nastolatkami wymaga ogromnej empatii, cierpliwości, ale także czujności. Niejednokrotnie nadwrażliwi na swoim punkcie młodzi ludzie odbierają sygnały płynące do nich z otoczenia jako ocenę i krytykę. Są nieufni
i niechętnie rozmawiają na tematy tabu. Często tłumią w sobie problemy, które w rezultacie ich przerastają
i z którymi sobie nie radzą. Sposobem na dotarcie do młodego człowieka i wsparcie w trudnych chwilach może być biblioterapia. Ważne, by poprowadzić ją umiejętnie.
 

Osobą potrzebującą biblioterapii pod pewnymi względami będzie każdy nastolatek. Nadmiar emocji, burza hormonów, rozczarowanie światem dorosłych i poczucie niezrozumienia przez kolegów czy koleżanki z klasy ‒ wszystko to powoduje, że młodzi ludzie zamykają się w sobie i nie chcą się dzielić swoimi problemami. Boją się oceny i wyśmiania, a drobne niepowodzenia urastają w ich oczach do rangi dramatu. Sytuacja się komplikuje, gdy w życiu młodego człowieka pojawiają się realne zagrożenia i trudne wydarzenia, które trudno oswoić bez wsparcia innych osób.

Jak zatem dotrzeć do nastoletniego ucznia? I czy rzeczywiście dzięki zastosowaniu biblioterapii można efektywnie porozmawiać z nim o takich sytuacjach, jak rozwód rodziców, funkcjonowanie w rodzinie „patchworkowej”, uzależnienie od narkotyków, odstawanie pod względem statusu społecznego od swoich rówieśników czy brak akceptacji grupy? Tak. Książki mogą bowiem nie tylko zachwycić czy wpłynąć na światopogląd, lecz także pomóc ukształtować emocje względem samego siebie.

O tym, jak skutecznie stosować biblioterapię w pracy z młodzieżą, dowiecie się z naszego najnowszego kursu internetowego.
Zapraszamy do zapisów!

  • Biblioterapia w pracy z dorastającą młodzieżą – wykorzystaj nie tylko na języku polskim
    Trener: Ewa Frączek  

ZAPISZ SIĘ

Podczas kursu:

‒ poznacie nowoczesne metody pracy z książką i różne rodzaje biblioterapii;
‒ podpowiemy, w jaki sposób dowiedzieć się od swoich uczniów o ich problemach i jak rozmawiać z nimi na trudne, kłopotliwe i nieprzyjemne  tematy;
‒ otrzymacie propozycje scenariuszy zajęć z zastosowaniem biblioterapii;
‒ doradzimy, po jakie książki sięgnąć w zależności od odbiorców, ich problemów, chęci zaangażowania się w proces terapeutyczny i celu, jaki chcemy osiągnąć.
 

Kurs z pewnością ułatwi Wam poznanie własnych uczniów oraz będzie wsparciem w procesie otwierania się uczniów przed Wami.

Do zobaczenia! Widzimy się na kursie!