Czołowa nowozelandzka firma zarządzająca nieruchomościami w 2018 r. przeprowadziła eksperyment. Za cztery dni pracy wynagradzała pracowników tak, jakby przepracowali pięć dni. Efekty były pozytywne: więcej czasu na życie prywatne, obniżenie stresu, zwiększenie kreatywności, zaangażowania i produktywności pracowników. To nie jedyna firma, która skróciła tydzień pracy. Jak polscy przedsiębiorcy dbają o pracowników?

Oprócz nowozelandzkiej Perpetual Guardin jeszcze kilka firm eksperymentowało z wprowadzeniem trzydziestodwugodzinnego tygodnia pracy. Były to m.in. przedsiębiorstwa ze Szwecji, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Najlepsze efekty otrzymała firma z Nowej Zelandii

Polska jest jednym z najbardziej zapracowanych krajów w Unii Europejskiej. Tydzień pracy to z reguły czterdzieści godzin tygodniowo, jednak nierzadko podejmujemy nadgodziny. Przedsiębiorstwa próbują wpływać w inny sposób na zadowolenie pracowników – pozwalając pracownikom wykonywać pracę przez cztery dni w tygodniu, ale po dziesięć godzin dziennie. Jeśli umożliwia to charakter wykonywanego zawodu, coraz większą popularność zyskuje praca zdalna. Zaletą takiego systemu jest mniej zwolnień lekarskich, wzrost wydajności czy ograniczenie ryzyka wypalenia zawodowego oraz zdecydowanie wyższa lojalność i zaangażowanie. W niektórych firmach został wprowadzony także luźniejszy piątek, przeznaczony na szkolenia, samorozwój lub planowanie działań na następny tydzień.

Specyfika niektórych zawodów nie pozwala na wprowadzenie wyżej wymienionych zmian (na takie eksperymenty nie może pozwolić sobie m.in. służba zdrowia). Każdy tryb pracy ma swoje wady i zalety. I nawet najatrakcyjniejszy system, który sprawdził się u innych, dla nas okazać może się niekorzystnym rozwiązaniem. Nowe technologie jednocześnie ułatwiają i utrudniają. Praca bardzo łatwo może wkroczyć do naszego życia prywatnego. Konsekwencją przepracowania jest wypalenie zawodowe. Ważne, żeby nauczyć się skutecznie oddzielać życie prywatne od zawodowego – złapać balans potrzebny do zdrowego funkcjonowania.
 

Zapraszamy do lektury artykułu 4-dniowy tydzień pracy jak Yeti Weroniki Szkwarek opublikowanego na stronie Bankier.pl

Źródło: Bankier.pl