Z pomocą przychodzi nam technika znana od około 100 lat! Eye tracking, czy też okulografia wykorzystywana w psychologii, medycynie czy marketingu polega na śledzeniu skupienia wzroku i ruchów gałki ocznej oraz reakcji źrenic na to, co widzi. Z wyników tych badań bardzo chętnie korzystają osoby tworzące strony internetowe – zamieszczają najważniejsze informacje w miejscach, gdzie najczęściej kierujemy nasz wzrok.

Dlaczego zatem nie wykorzystać tej techniki oraz wyników badań do opracowywania tekstu, jego rozmieszczenia na kartce, które będzie pomagało w jego przyswojeniu, zrozumieniu i zapamiętaniu? Czy jest to w ogóle możliwe? Jeżeli chcecie poznać odpowiedzi na te i inne pytania, zapraszamy na spotkanie z człowiekiem, który na temat języka wie chyba wszystko!

Profesor Sambor Grucza, dziekan Wydziału Lingwistyki Stosowanej UW, jest założycielem i opiekunem naukowym Laboratorium Eksperymentalnej Lingwistyki Okulograficznej. Jest kierownikiem kilku międzynarodowych projektów badawczych (m.in. „Kształtowanie kompetencji językowych u uczniów z dysleksją rozwojową”), autorem ponad 120 publikacji naukowych oraz autorem słowników.

Spotkanie poprowadzi dr Katarzyna Maria Bogdanowicz (psycholog, filolog polski i nauczyciel języka angielskiego, członek projektu badawczego „Kształtowanie kompetencji językowych u uczniów z dysleksją rozwojową”).

Zapisy prowadzone są drogą mailową: liceum@olpi.pl; w tytule maila prosimy o wpisanie „Spotkanie z prof. Samborem Gruczą”. W treści wiadomości należy podać swoje imię, nazwisko i miejsce pracy.

http://www.olpi.pl
liceum@olpi.pl

 Kiedy? Środa 14 listopada, godz. 15.00

Gdzie? Gimnazjum i Liceum Programów Indywidualnych
Gdańsk, Polanki 124

Wstęp wolny