Czytanie jest ważne, ale jako sama czynność nie jest skuteczną metoda nauki. Na co warto uczulić uczniów przygotowujących się do ostatnich egzaminów?

Warto przytoczyć łacińską sentencję: Repetito est mater studiorum (Powtarzanie jest matką wiedzy). Trudno się z nią nie zgodzić, jednak w czasach, gdy dostęp do źródeł wiedzy jest nieograniczony, ulegamy złudnemu przekonaniu, że tekst, który czytamy, jest nam znany. Tak nie jest. Psycholog Jeffrey Karpicke wraz ze współpracownikami zwrócił uwagę na problem studentów przekonanycho wiedzy, której w rzeczywistości nie posiadają. Większość z nich wielokrotnie czyta materiał, zamiast go powtarzać. To właśnie tłumaczy, dlaczego samo pragnienie nauczenia się czegoś i poświęcanie na to dużej ilości czasu nie gwarantuje, że naprawdę się tego nauczysz (Barbara Oakley, Głowa do liczb. Zaproś matematykę do swojego życia. O iluzji kompetencji i o tym, jak ważne są powtórki).

Na co w takim razie uczulić uczniów przygotowujących się do ostatnich egzaminów przed zakończeniem roku szkolnego? Przede wszystkim na to, że system „zakuć, zdać zapomnieć” jest niepraktyczny, głównie przez chwilowość efektu. Wymaga ponownego uczenia się na pamięć. Bezmyślne podkreślanie to również nieskuteczny sposób wyróżniania najważniejszych elementów materiału, który chce się opanować. Barbara Oakley zaznacza, że samodzielne myślenie i próba zrozumienia problemu, a nie przyglądanie się rozwiązaniu, to najważniejsza część nauki. Dlatego o wiele skuteczniejszą metodą od podkreślania jest robienie skrótowych notatek, które streszczają najważniejsze kwestie. Autorka zaznacza także, że powtarzanie powinno polegać na przypominaniu sobie istotnych zagadnień, a nie na ich odczytywaniu. Przed testem warto wykonać samodzielnie kilka zadań, sprawdzających które partie materiału zostały opanowane – czyli zrozumiane – a nad którymi warto jeszcze popracować.

W gorącym okresie przed zakończeniem roku szkolnego przypominamy artykuł Barbary Oakley Głowa do liczb. Zaproś matematykę do swojego życia. O iluzji kompetencji i o tym, jak ważne są powtórki, opublikowanego na portalu Wszystko Co Najważniejsze.