Przeróżnych emocji związanych z początkiem roku szkolnego jest wiele. Odczuwa je kadra pedagogiczna, grono uczniowskie, a także odczuwają rodzice, dla których wrzesień to miesiąc wyższych wydatków.
 

Wśród nich w wielu rodziców odnotuje pozycję: składka na radę rodziców. Dla niektórych to pierwsze zetknięcie z tym organem, inni już się z nim spotkali, ale być może nie do końca wiedzą, czym się zajmuje. Dlatego Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało informator zawierający najważniejsze zagadnienia związane z radą rodziców.

Poradnik wyjaśnia, na jakiej podstawie prawnej funkcjonuje ten organ szkoły oraz co należy do jego kompetencji. Zatem przeczytamy w nim o wyborach do rady, zasadach jej działania, a także ‒ co można dzięki radzie zmienić w placówce, do której uczęszczają dzieci. Rada składa wnioski i opinie, na przykład może wpłynąć na treść programu wychowawczo-profilaktycznego czy ocenić plan finansowy szkoły. Oczywiście opinie rady rodziców nie są wiążące, ale ‒ jak czytamy w przewodniku ‒ szanse na uwzględnienie opinii znacznie wzrosną, jeśli będą merytorycznie uargumentowane.

Rada rodziców ma również prawo wskazać swojego przedstawiciela do komisji konkursowej na stanowisko dyrektora szkoły, wypowiadać się w sprawie obowiązującego stroju czy monitoringu na terenie szkolnym. Może gromadzić pieniądze ze składek ‒ o czym w związku z początkiem roku szkolnego wiedzą już rodzice. Zebrane środki mogą być wydane na wycieczki, nagrody czy dodatkowe wyposażenie.

Poradnik można pobrać ze strony MEN.