Pięć złotych, trzy srebrne i jeden brązowy medal zdobyły zespoły polskich dzieci i młodzieży w 36. edycji międzynarodowego konkursu kreatywności Odyssey of the Mind, którego finał miał miejsce w East Lansing w USA. Rzeczniczka programu w Polsce Katarzyna Goch powiedziała PAP, że „tegoroczny wynik Polaków jest najlepszym w blisko 25-letniej historii przedsięwzięcia w naszym kraju”. 

Celem programu jest uczenie dzieci i młodzieży kreatywnego i krytycznego myślenia oraz pracy w grupach nad rozwiązywaniem problemów rozbieżnych, czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów. Pierwszą krajową edycję konkursu zorganizowano w 1992 r. Od tamtego czasu w programie wzięło udział prawie 20 tys. polskich „Odyseuszy”. W tegorocznych finałach uczestniczyło ok. 8 tys. osób, które weszły w skład ponad 800 zespołów, m.in. z: Chin, Indii, Japonii, Meksyku, Niemiec, Rosji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, USA. Polska reprezentacja liczyła 36 drużyn (ok. 300 osób). Laureaci to uczniowie i studenci m.in. z Gdyni i Łodzi.

Osobne medale przyznano zespołom w różnych grupach wiekowych za rozwiązanie oddzielnych konkursowych problemów. Przykładowo: problem nazwany „przejściowe trudności techniczne” wymagał od uczestników sprytu MacGyvera – zespół musiał naprawić awarię i wykonać siedem zadań z wykorzystaniem skonstruowanych przez siebie urządzeń napędzanych gumkami recepturkami. 

Złote medale przypadły w udziale dwóm zespołom z Ekologicznej Szkoły Społecznej
w Rumii, reprezentantom Laboratorium Pryzmat z Gdańska, grupie z Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB z Gdańska oraz grupie z Politechniki Gdańskiej. Medale srebrne zdobyły dwa zespoły z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni i grupa z Uniwersytetu Wrocławskiego, a brąz wywalczył zespół z Uniwersytetu Łódzkiego.