Feminatywy to wyrazy utworzone od męskiego rzeczownika żeńskiego odpowiednika przez dodanie właściwej końcówki. Jakie są argumenty przeciwników na stosowanie żeńskich form niektórych zawodów?

Co jakiś czas zaognia się konflikt dotyczący stosowanie feminatywów, czyli tworzenia żeńskich odpowiedników nazw zawodów. Kobiety zdobyły równouprawnienie, ale niekiedy nie ma ono odzwierciedlenia w języku. Dodatkowo niektóre nazwy zawodów, w których niegdyś specjalizowały się wyłącznie kobiety, nie doczekały się męskich odpowiedników. Unormowanie tych zmian w języku powinno nastąpić w krótkim czasie. Nie wszyscy jednak potrafią je sobie wyobrazić, a co dopiero zaakceptować.

Paulina Matysiak w magazynie Wszystko Co Najważniejsze publikuje artykuł o odezwie na jej tweet dotyczący żeńskich nazw zawodów. Ta bardzo krótka wypowiedź wywołała różne reakcje i doczekała się wielu odpowiedzi. Autorka, biorąc pod uwagę sposób argumentacji przeciwników feminatywów, podzieliła je na cztery zbiory tematyczne: argument z estetyki, argument z równouprawnienia, argument z naturalnej ewolucji języka oraz  argument z podkreślenia różnicy. Jak Matysiak polemizuje z wymienionymi przesłankami? Zapraszamy do lektury artykułu Historia jednego tweeta, albo co to są feminatywy.

Źródło: Wszystko co najważniejsze