Nauczycielu, ostatnie dni przygotowań Twoich uczniów do egzaminu dojrzałości są czasem bardzo stresującym. Albert Einstein powiedział: „Każdy głupi może wiedzieć. Sedno to zrozumieć. Dziś chcemy podpowiedzieć Ci, jak Twoi maturzyści mogą efektywnie wykorzystać ten czas, dzięki sprawdzonym metodom. Istnieje wiele sposobów, by skutecznie zredukować stres i mianować go naszym sojusznikiem w walce o jak najlepsze wyniki.

 
Powtórki z Pomodoro

Technika Pomodoro pomaga podkręcić tempo nauki dzięki koncentracji na kluczowych tematach i jednocześnie wyznaczy czas na regeneracyjne przerwy. To prosta, sprawdzona i skuteczna metoda, której celem jest nauczenie się jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. Matura jest idealnym projektem do wykorzystania Pomodoro. Na czym to polega?

Pracę należy zacząć od podzielenia materiału powtórzeniowego na mniejsze części (tzw. Pomidory),  i zaplanować między nimi krótkie przerwy. Czas trwania  powtórek i przerw powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb, jednak przyjęto, że zastosowanie odpowiednich ram czasowych przyzwyczaja mózg do maksymalnej koncentracji w danym okresie. Cykl pracy z Pomodoro może wyglądać następująco:

  1. Wybór zagadnienia do omówienia (skuteczną techniką jest mówienie/czytanie na głos, robienie w tym czasie mapy myśli, czytanie vademecum),
  2. Ustawienie timera na 25 minut.
  3. Maksymalne skupienie na zadaniu, unikanie tzw. rozpraszaczy (telefonu, zagraconego miejsca pracy)
  4. Zrobienie 5-minutowej przerwy po upływie 25 minut, a następnie ustawienie timera na kolejnego Pomidora.

 
Po 4 cyklach można zrobić dłuższą przerwę (15–20 minut).

Pomodoro pozwoli zniwelować stres, który pojawia się ze względu na często występującą prokrastynację (czyli przekładanie czegoś na później, uczenie się na ostatnią chwilę). Dzięki tej metodzie uczymy się zarządzać swoimi działaniami w czasie, kształtujemy umiejętności organizacyjne, które są przydatne nie tylko w gorącym okresie maturalnym.

Podejdź do tematu kreatywnie

„Powiedz mi, a zapomnę; pokaż mi, a zapamiętam; pozwól mi zrobić, a zrozumiem.” Już Konfucjusz wiedział, że najbardziej efektywną metodą jest angażowanie wielu zmysłów w procesie nauki. Każdy z nas ma inny styl uczenia się,arozpoznanie go może znacznie ułatwić proces przyswojenia wiedzy. Należy twórczo podejść do nauki. W ostatnie dni przed maturą uczniowie nie są w stanie nauczyć się całego podręcznika. Dlatego tak ważne jest optymalne wykorzystanie takich materiałów, jak vademeca, testy maturalne, filmiki, notatki, mapy myśli, a także kolorowe karteczki czy zakreślacze. Dzięki nim można utrwalić wiedzę i szybciej zauważyć swoje braki. Przegląd najważniejszych zagadnień z repetytorium pomoże ułożyć plan na ostatni tydzień. Nie należy uczyć się przez cały dzień jednego przedmiotu – przyswajane tematy powinno się różnicować.

Przydatne aplikacje na telefon

Maturzyści nie rozstają się z telefonem? Podpowiedz, by czas poświęcany na jego sprawdzanie wykorzystać efektywnie. Zachęć uczniów do korzystania z naszej aplikacji mobilnej Gram i Zdam – Matura, niech powtarzają do egzaminu, gdziekolwiek są. Wersja papierowa naszego vademecum, zapewnia kod dostępu do internetowej bazy Giełdy Maturalnej, dzięki której można się mobilnie uczyć.

Odpoczynek, odpoczynek i jeszcze raz odpoczynek

Wiosna i coraz piękniejsza pogoda sprzyjają temu, by spędzać czas na świeżym powietrzu. Pamiętaj i przypominaj uczniom o tym, by się dotlenili i znaleźli czas na relaks w przerwach między nauką. Należy go spędzić aktywnie. Pozwoli to naładować baterię i zyskać potrzebną energię. Pamiętaj, że nikt nie jest stworzony, by być skupionym 24 godziny na dobę! Ważne jest rozpoznanie szczytowych momentów naszej efektywności i koncentracji. Poznanie własnej krzywej wydajności i krzywej koncentracji umożliwi optymalne wykorzystanie pozostałego czasu. Więcej na ten temat przeczytasz na blogu Katarzyny Antosiewicz – wiedza, edukacja, rozwój.

Pamiętaj, że „to, co my wiemy, to tylko kropelka –  czego nie wiemy to cały ocean” (Isaac Newton). Zawsze okaże się, że czegoś nie pamiętamy, przypominaj o tym swoim uczniom. Nawet najlepszy uczeń w szkole nie opanuje perfekcyjnie całego materiału ze wszystkich przedmiotów. Pozostały czas można efektywnie wykorzystać dzięki przygotowanym przez nas -  testach, vademecach i platformie edukacyjnej - Giełda Maturalna. Mamy nadzieję, że nasze materiały będą właściwym kołem ratunkowym.

Życzymy Twoim maturzystom umysłu Einsteina, wytrwałości Forresta Gumpa i waleczności Wonder Woman. Połamania piór!