Lepsze dostosowanie oferty szkół branżowych do potrzeb rynku pracy to założenie nowego rozporządzenia w sprawie kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego. Zmienione przepisy będą obowiązywać od 1 września 2019 roku.

Zmiany w szkolnictwie zawodowym stanowią odpowiedź na potrzeby rozwijającego się rynku pracy. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 lutego 2019 r. w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego uwzględnia dotychczasowe zawody, ale też wprowadza nowe. Oprócz tego wprowadza zmiany w nazwach czy zakresie niektórych zawodów.

Nowe nazwy istniejących zawodów mają przyczynić się do lepszej rozpoznawalności kwalifikacji przyszłych pracowników na rynku pracy. Z kolei nowe zawody, powstałe na wniosek ministrów, to: operator maszyn i urządzeń przeróbczych, technik programista i pracownik pomocniczy gastronomii. Ponadto na wniosek Ministra Zdrowia przywrócono kształcenie w zawodzie technik farmaceutyczny w szkole policealnej.

Zgodnie z rozporządzeniem w szkole branżowej można obrać zawód jedno- lub dwukwalifikacyjny:

– w szkole I stopnia będą nauczane zawody jednokwalifikacyjne;

– w szkole II stopnia kształcenie będzie kontynuacją nauki zawodu rozpoczętej w branżowej szkole I stopnia;

– w technikum kształcenie obejmie zawody dwukwalifikacyjne.

W rozporządzeniu znalazła się lista branż obejmujących poszczególne zawody, których naukę mogą wybrać uczniowie: ZOBACZ

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie MEN: ZOBACZ