Odbudowa prestiżu kształcenia zawodowego ‒ jak wskazuje MEN ‒ to główny cel projektu zmian przepisów dotyczących kształcenia zawodowego. Środkiem do tego będzie m.in. wyższa subwencja dla szkół uczących poszukiwanych zawodów.

Według planowanych zmian Minister Edukacji Narodowej będzie ogłaszał prognozę zapotrzebowania na konkretnych pracowników, a na tej podstawie szkoły będą mogły dostosować swoją ofertę kształcenia. W ten sposób uczniowie otrzymają odpowiednie kwalifikacje, tak by po ukończeniu szkoły łatwiej im było znaleźć pracę. W projekcie założono, że na podstawie umowy z pracodawcą uczniowie mogą realizować staż uczniowski, czyli uczyć się zawodu w rzeczywistych warunkach. Rozwiązanie to przewidziano dla uczniów technikum oraz branżowej szkoły I stopnia niebędących młodocianymi pracownikami.

Z kolei nauczyciele po wprowadzeniu nowego prawa będą mieli obowiązek uczestniczenia w odbywających się cyklicznie szkoleniach branżowych. Co istotne ‒ projekt zakłada, że szkoły i placówki prowadzące kształcenie zawodowe będą gromadzić na wydzielonym rachunku dochody uzyskiwane z prowadzonej w ramach kształcenia w danym zawodzie działalności usługowej.

Większość przygotowanych zmian miałaby wejść w życie z początkiem kolejnego roku szkolnego.
Więcej o projekcie można przeczytać  na stronie MEN.