W tym wyjątkowym, świątecznym okresie jednoczącym rodziny i najbliższych, chcielibyśmy podzielić się z Państwem przepisami na potrawy świąteczne bliskie naszemu sercu.

 
Od lat goszczą one na naszych stołach, dopełniając magiczny czas. Liczymy, że będą one inspiracją dla Państwa w te świąteczne dni.
  
Smacznych Świąt życzy Zespół Wydawnictwa Operon!

 
Sałatka śledziowa

Składniki:

- śledź w oleju – 10 płatów
- 2 czerwone cebule
- 4 ugotowane ziemniaki
- 4 ugotowane marchewki
- 3 ugotowane buraki
- 4 jajka
- 2 łyżki majonezu
- pieprz mielony do smaku

Przygotowanie: 

Wszystkie składniki kroimy w kostkę. Na dużym talerzu układamy je w kształt choinki i posypujemy zmielonym pieprzem. Jajka trzemy na tarce, dodajemy majonez i doprawiamy solą oraz pieprzem. Jajka kładziemy obok w eleganckiej salaterce. Dzięki podaniu sałatki w proponowanej formie każdy domownik będzie mógł skomponować własną sałatkę z ulubionych składników. Oczywiście wszystkie składniki sałatki śledziowej można wymieszać i podać w eleganckiej misce.

 
Kluski z makiem

Składniki na masę makową:
 
- 250 g mielonego maku
- pół szklanki ulubionego miodu
- 1,5 szklanki bakalii: posiekane orzechy włoskie, posiekane migdały, kandyzowana skórka pomarańczowa, rodzynki, suszona żurawina
- 1 łyżka oleju kokosowego
- 1 łyżeczka ekstraktu lub pasty z wanilii
- 1 łyżeczka ekstraktu z migdałów
- szczypta cynamonu
- pomarańcza do przystrojenia

Składniki na makaron:

- 300 g mąki pszennej
- 3 jajka
- szczypta soli
- odrobina oliwy

Przygotowanie makaronu:
 
Składniki umieścić w misie i dokładnie wymieszać za pomocą miksera. Jeśli ciasto jest zbyt suche, można dodać odrobinę oliwy lub wody. Wyjąć z misy i ręcznie zagniatać przez 2 minuty. Ciasto przykryć folią i dać mu odpocząć przez 20 minut.
Ciasto podzielić na części. Jedną część ciasta pozostawić pod folią. Drugą rozwałkować, minimalnie podsypując mąką, na grubość wedle uznania i pokroić w paseczki. Wrzucić do osolonej wrzącej wody i gotować około 6‒10 minut w zależności od grubości makaronu. Odcedzić, przelać zimną wodą.

Przygotowanie masy makowej:
 
Mak zalać wrzącą wodą (do pokrycia), odstawić do wystudzenia, odsączyć z nadmiaru wody, np. w lnianym ręczniku kuchennym.
Do przygotowanego maku dodać pozostałe składniki, wymieszać do połączenia. Ugotowany makaron wymieszać z masą makową i podać przystrojone pomarańczą.

 
Babka piernikowa

Składniki:
 
- 2/3 szklanki drobnego cukru
- pół szklanki mleka
- pół szklanki miodu
- 125 g masła
- 1 łyżeczkę kawy rozpuszczalnej (w granulkach)
- 2 łyżeczki kakao
- 1 szklanka zmielonych orzechów (włoskich i laskowych)
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
- 2 łyżki przyprawy korzennej do piernika
- 3 jajka, oddzielnie białka i żółtka

Przygotowanie:
 
Przygotowując babkę piernikową, trzeba pamiętać o najważniejszym ‒ wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Mąkę pszenną, sodę oczyszczoną, przyprawy, orzechy przesiać, odstawić. Cukier, mleko, miód, masło, kawę, kakao umieścić w garnuszku, zagotować, mieszając, aż do rozpuszczenia się składników i dokładnego połączenia. Po wystudzeniu dodać przesiane orzechy, mąkę, sodę, przyprawę korzenną i wymieszać szpatułką do połączenia wszystkich składników. Dodawać po jednym żółtku, krótko mieszając.
Białka ubić na sztywną pianę, połączyć delikatnie z wymieszanym ciastem.
Ciasto wyłożyć do formy wysmarowanej masłem i oprószonej mąką pszenną o średnicy 22 cm z kominkiem.
Piec około 50‒60 minut w temperaturze 170ºC lub dłużej ‒ do tzw. suchego patyczka.
 
Życzymy smacznego!