Rozpoczynając ten szczególny rok szkolny, warto poświęcić czas na integrację uczniów w klasie. Co zrobić, aby wszyscy uczniowie czuli się w szkolnych murach dobrze i komfortowo? Przygotowaliśmy dla Państwa garść inspiracji – scenariusze lekcji na zajęcia z wychowawcą oraz webinar z Superbelfrem RP Ewą Drobek, która podzieliła się swoimi pomysłami na budowanie relacji i integrację nowej klasy.

 

Jak zintegrować klasę w nowym roku szkolnym?

Tegoroczny wrześniowy powrót do szkoły jest dużym wyzwaniem nie tylko dla nauczycieli, ale również dla uczniów. Ubiegły rok szkolny wszyscy zapamiętamy na długo. Z całą pewnością w tym roku uczniom trudniej niż zwykle będzie przyzwyczaić się do porannego wstawania i codziennej rutyny. Warto zadbać o ponowną integrację uczniów, którzy pół roku nie mieli szansy spotkać się w grupie.

Kontakty rówieśnicze są niezwykle ważne. Klasa to zbiór różnych osób – każdy uczeń wnosi do zespołu własne doświadczenia, zainteresowania czy zachowania. Po półrocznej przerwie relacje w klasie rozluźniły się. Lata szkolne to wspólna droga – często długa, trudna i pełna emocji. Warto zadbać o dobry klimat tej podróży.
 

Scenariusze lekcji – Akcja-integracja 

Dzięki zajęciom przeprowadzonym według scenariuszy Operonu uczniowie będą kształtować umiejętności nawiązywania kontaktów rówieśniczych. Pierwsze trzy scenariusze lekcji udostępnione w ramach publikacji „Propozycje scenariuszy lekcji na zajęcia z wychowawcą”:  „Akcja – integracja”; „Poznajmy się” oraz „Kto jest kim w zespole?”. Uwzględniają czynny udział uczniów, przygotowują do pracy w zespole
oraz w kreatywny sposób kształtują relacje w klasie. Materiał uzupełniają przygotowane w aplikacji Operon 45 ciekawe plansze z pytaniami
i przykładami zadań. Scenariusze lekcji można znaleźć w aplikacji jako oddzielny podręcznik menu „Moje podręczniki”. Tak jak w przypadku podręczników przedmiotowych należy kliknąć „Dodaj podręcznik” i wybrać „Zajęcia z wychowawcą”.

Dzięki aplikacji Operon 45, która w kompleksowy i wszechstronny sposób wspiera nauczycieli w przygotowaniu i prowadzeniu lekcji, można wspomagać rozwój umiejętności społecznych uczniów.

Scenariusze lekcji wychowawczych pomagają zrozumieć i wyrażać emocje, pokonywać strach, stres, wyznaczać cele, być konsekwentnym
w działaniu i współpracować w zespole. Scenariusze zajęć z wychowawcą to zdaniem nauczycieli duże ułatwienie w prowadzeniu tych lekcji.
W związku z pandemią do zestawu dołączone zostały scenariusze lekcji, które pomagają uczniom uporać się z różnymi problemami wynikającymi z izolacji.

Poza scenariuszami lekcji chcieliśmy polecić Państwu obejrzenie nagrania i przypomnienie sobie Webinaru z Ewą Drobek – Superbelfrem RP
– która była Gościem Przemka Staronia podczas cyklu wakacyjnych webinarów, czyli  „Szkoły na opak”.

baner szkola na opak

W webinarze między innymi:

  • Dlaczego warto budować relacje?
  • Dobre praktyki edukacyjne budujące relacje między uczniami a wychowawcą.
  • Pomysły na zajęcia integracyjne.

 
Nagranie jest dostępne na naszym kanale na YouTube.com.

Zachęcamy do pobrania aplikacji>> TUTAJ oraz przeprowadzenia lekcji integracyjnej, która na długo pozostanie w pamięci uczniów oraz zbuduje między nimi trwałe relacje.

baner akcja integracja

Życzymy Państwu i uczniom wiele uśmiechu oraz sukcesów w nowym roku szkolnym!

Zespół Wydawnictwa Operon