W kwietniu mija rok od wprowadzenia przez MEN przepisów ograniczających zadawanie prac domowych. Zgodnie tymi regulacjami w klasach IIII dopuszczone są ćwiczenia usprawniające motorykę małą, a w klasach IVVIII prace domowe są nieobowiązkowe. Zamiast oceny uczeń powinien dostać informację zwrotną, co wymaga poprawy. Ministra edukacji podsumowała rok bez obowiązkowych prac domowych i zapowiedziała ewaluację. Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje o zmianę tego przepisu, a z sondy SOS dla Edukacji wynika, że 82 proc. nauczycieli uważa prace domowe za potrzebne.

  

Barbara Nowacka zapowiada ewaluację przepisów dotyczących prac domowych

Podsumowując ten rok, ministra edukacji Barbara Nowacka w rozmowie w radiu RMF FM zaznaczyła, że MEN nie zabroniło zadawać prac domowych, ale że powinny one być nieobowiązkowe. Dodała, że resort edukacji musi poprawić komunikację i wsparcie dla nauczycieli. Zaznaczyła też, że prace domowe są i będą zadawane – to jest część autonomii nauczycieli.

W odpowiedzi na negatywne opinie dotyczące ograniczenia zadawania prac domowych dodała: To, że praca domowa jest nieoceniana, nie oznacza, że ma jej nie być, że nauczyciel nie może namawiać uczniów  stosując przecież dobrze im znane metody perswazyjne  do tego, żeby młodzież jak najlepiej się uczyła – zaznaczyła Nowacka. Nauczyciele nie pozostawili tego bez komentarza: No i jak tam Wasze dobrze znane metody perswazyjne? Stosujecie? – tak zaczyna post na Facebooku grupa Protest w Wykrzyknikiem.

Ewaluacja przepisów

Mija rok, więc tak, żeby zobaczyć realnie efekt edukacyjny, to musimy zobaczyć wyniki. Jest wiele czynników, ale prowadzimy w tej chwili rozmowy z Instytutem Badań Edukacyjnych, nauczycielami i kuratoriami, żeby się dobrze do takiej ewaluacji przygotować–w rozmowie w radiu RMF FM ministra edukacji zapowiedziała ewaluację przepisów i dodała, że będzie to proces długofalowy.

Negatywna ocena ograniczenia prac domowych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego

Trzeba wrócić do dyskusji o możliwości oceniania pracy domowej – PAP cytuje wypowiedź rzecznika prasowego ZNP Magdaleny Kaszulanis. Już w 2024 r. ZNP miał obawy co do wprowadzenia takich przepisów. Związkowcy podkreślali, że: zakaz zadawania prac domowych ingeruje w autonomię nauczyciela. Odebranie nauczycielowi prawa do wyboru stosowanych przez niego metod dydaktycznych stanowi ingerencję w autonomię nauczyciela. Związek chce zmian w przepisach.

Argumenty ZNP za możliwością zadawania prac domowych:
 

  • prace domowe rozwijają u uczniów systematyczność, odpowiedzialność oraz motywują do pogłębiania wiedzy;
  • nie one są powodem przeciążenia uczniów nauką – przeciążeniem były przeładowane podstawy programowe.

 
Związkowcy wciąż chcą, aby nauczyciel mógł oceniać prace domowe. Do dopracowania byłaby kwestia, czy może wystawić ocenę negatywną.

Aż 82 proc. nauczycieli uważa, że prace domowe są potrzebne. Co na to uczniowie i rodzice?

SOS dla Edukacji przeprowadziła w marcu br. sondę dotyczącą prac domowych. Swoje zdanie na ten temat wyraziło 1435 nauczycielek i nauczycieli, 626 uczennic i uczniów i 2455 rodziców.

Wyniki sondy dotyczącej prac domowych:

  • 82 proc. nauczycieli uważa, że prace domowe są potrzebne;
  • 85 proc. nauczycieli chce móc samodzielnie podejmować decyzje o tym, ile i jakie prace są zadawane;
  • tylko 6 proc. nauczycieli uważa, że decyzję o sposobie zadawania prac domowych powinno podejmować ministerstwo;
    • największym problemem jest zanik nawyku powtarzania przez uczniów materiału w domu;
    • tylko 12 proc. nauczycieli nie zadaje prac domowych;
    • 41 proc. nauczycieli uważa, że każda szkoła powinna wypracować własny regulamin zadawania prac domowych; zdanie to podziela co czwarty uczeń i rodzic;
    • 21 proc. rodziców i 54 proc. nauczycieli chce, aby były one zadawane dla chętnych;
    • ponad połowa uczniów potrzebuje pomocy w odrabianiu prac domowych.

 

Źródła:

  1. Nowacka: Prace domowe nie są zabronione, są nieobowiązkowe, https://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/poranna-rozmowa/news-nowacka-prace-domowe-nie-sa-zabronione-sa-nieobowiazkowe,nId,7940446#crp_state=1 (dostęp: 3.04.2025 r.).
  2. Raport z sondy dotyczącej prac domowych, https://sosdlaedukacji.pl/raport-z-sondy-dotyczacej-prac-domowych/ (dostęp: 3.04.2025 r.).
  3. https://znp.edu.pl/znp-zakaz-zadawania-prac-domowych-ingeruje-w-autonomie-nauczyciela/ (dostęp: 3.04.2025 r.).