Zagwarantowanie podwyżek dla nauczycieli, efektywne zwiększenie wydatków budżetowych na edukację i zmiana podstawy programowej to – z punktu widzenia pracowników oświaty – najważniejsze deklaracje koalicji. Te punkty znalazły się najwyżej w umowie. Jakie jeszcze są propozycje dla nauczycieli i dyrektorów szkół?

 

Dobra edukacja to inwestycja w przyszłość naszych dzieci, ale także realny zysk w postaci większego PKB, bo każda złotówka przeznaczona na edukację wraca z nawiązką – fragment ustawy koalicyjnej.

Wszystko o podwyżkach dla nauczycieli

podwyzki

Jednym z czołowych działań zadeklarowanych przez strony koalicji jest zwiększenie wynagrodzeń dla nauczycieli. Koalicjanci zauważają, że niskie zarobki zniechęcają i zmuszają do odejścia z zawodu wykwalifikowanych pracowników. To z kolei skutkuje niskim poziomem i jakością edukacji dzieci i młodzieży.

Niskie zarobki wypychają z zawodu ludzi zapewniających ciągłość działania naszego państwa oraz edukację dzieci i młodzieży. Powstrzymamy i odwrócimy ten proces – zapewniają autorzy umowy koalicyjnej.

Wszystkie akty prawne zapewniające podwyżki powinny zostać przedłużone w pierwszych stu dniach funkcjonowania nowego rządu. Kwota nie jest jeszcze znana, ale warto przypomnieć, że Koalicja Obywatelska zapowiadała wzrost nauczycielskiej pensji nawet o 30%.

Pozostałe deklaracje kluczowe dla oświaty 

Poprawa sytuacji pracowników oświatowych to priorytet w działaniach autorów umowy. Obietnice dotyczące tego obszaru znalazły się wysoko w programie – w punktach 3. i 5. Zostały one przedstawione w sposób ogólny.

Deklaracje koalicji względem obszaru edukacji:

 • podwyżki dla nauczycieli,
 • zwiększenie budżetu na edukację,
 • odchudzenie i zmiany w podstawie programowej:
  - większy nacisk na kompetencje przyszłości,
  - rozwój zdolności syntetycznego myślenia i współpracy w grupie,
  - płynny język angielski na poziomie szkoły podstawowej,
  - ograniczenie obowiązków związanych z pracami domowymi,
 • zapewnienie opieki psychologicznej w szkole,
 • zwiększenie autonomii szkół,
 • położenie nacisku na przekazywanie w szkole wartości nowoczesnego patriotyzmu, otwartości i praw człowieka oraz bogactwo kultury polskiej.

 
Cały tekst umowy koalicyjnej znajduje się na stronach partii tworzących koalicję.

 

Źródła:

 1. Umowa koalicyjna, https://platforma.org/upload/document/203/attachments/433/UmowaKoalicyjna.pdf (dostęp: 16.11.2023 r.).
 2. Umowakoalicyjna przyszłego rządu – poznaj jej tekst!, https://polska2050.pl/umowa-koalicyjna-przyszlego-rzadu/ (dostęp: 16.11.2023 r.).