Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało na swoich stronach harmonogram przygotowań do roku szkolnego 2021/2022. Przygotowujemy się do stacjonarnej pracy szkół od 1 września – czytamy na stronie MEiN.

 

MEiN wspólnie z MZ, GIS, RARS oraz innymi instytucjami przygotowuje działania mające przyczynić się do przeciwdziałania COVID-19 i umożliwiające bezpieczną naukę w szkołach i placówkach w czasie pandemii.
 

Bezpieczny powrót do szkół – harmonogram przygotowań

chlopiec z plecakiem i ksiazkami na zoltym tle

Za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej do szkół zostały przesłane wytyczne przeciwepidemiczne. Zbiór zaleceń przygotowany przez MEiN wspólnie z MZ i GIS uwzględniający sytuację epidemiologiczną ma być wsparciem dla dyrektora w organizacji bezpiecznych i higienicznych warunków nauki. Zbiór rekomendacji uwzględnia najważniejsze zasady bezpieczeństwa, takie jak: dystans, dezynfekcja, higiena, noszenie maseczki w przestrzeniach wspólnych czy ich wietrzenie.

Do szkół mają trafić stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury, które będą umiejscowione przed wejściem do budynku. Wszystkie szkoły i przedszkola otrzymają również środki ochrony osobistej. Wysłane zostaną termometry, rękawiczki, maseczki i płyny dezynfekujące. Przydział środków ochrony osobistej zostanie obliczony na podstawie liczby uczniów uczęszczających do szkoły, placówki lub zespołu szkół. Do końca dnia 11 sierpnia 2021 r. można przesyłać zgłoszenia za pośrednictwem formularza, który dostępny jest w strefie dla zalogowanych https://sio.gov.pl/sio/login.

Po 20 sierpnia szkoły otrzymają pakiety edukacyjne: filmy, materiały informacyjne, przykładowe konspekty i scenariusze lekcji o zdrowiu opracowane przez ORE we współpracy z MZ, GIS i konsultowane z Radą Medyczną.

Od 15 sierpnia Ośrodek Rozwoju Edukacji będzie prowadził szkolenia dla kadry kierowniczej, specjalistów szkolnych, pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych z interwencji kryzysowej i interwencji wychowawczej.

Dyrektorzy szkół zostaną zobligowani do modyfikacji szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego o treści związane z przeciwdziałaniem COVID-19 i profilaktyką chorób zakaźnych na podstawie diagnozy czynników chroniących i ryzyka dla szkoły. Następnie kuratorzy oświaty będą prowadzili monitoring w zakresie przygotowywanych przez szkoły programów wychowawczo-profilaktycznych, z uwzględnieniem wyników aktualnej diagnozy.

W ostatnim tygodniu sierpnia odbędą się spotkania kuratorów oświaty z dyrektorami szkół, dyrektorów szkół z rodzicami oraz spotkania środowiska szkolnego z medykami. Kuratorzy oświaty zorganizują konferencje online skierowane do dyrektorów szkół, w których będą uczestniczyli przedstawiciele podmiotów leczniczych. Konferencje będą dotyczyły programu szczepień nastolatków.

Przed wakacjami szkoły otrzymały materiały informacyjne: rekomendacje dla rodziców, informacje o organizacji szczepień, kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19. Akcja informacyjna zostanie powtórzona do 15 sierpnia.

Natomiast w pierwszym tygodniu września w szkołach będzie prowadzony tydzień informacyjny o szczepieniach. Odbędą się lekcje o zdrowiu oraz spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym. W drugim tygodniu zostaną zebrane deklaracje od rodziców i wypełnione formularze ze zgodą. W trzecim tygodniu września jest planowane rozpoczęcie szczepień uczniów.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie MEiN.

 

Źródła: MEiN, Bezpieczny powrót do szkoły – harmonogram przygotowań do roku szkolnego 2021/2022, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/bezpieczny-powrot-do-szkoly--harmonogram-przygotowan-do-roku-szkolnego-20212022 (dostęp: 02.08.2021).

MEiN, Sprzęt i środki ochrony dla szkół i placówek, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/sprzet-i-srodki-ochrony-dla-szkol-i-placowek (dostęp 09.08.2021)