W tym roku przypada 104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas tegorocznych obchodów w duchu żywej, podniosłej tradycji w trakcie apeli i spotkań nie może zabraknąć wspólnie odśpiewanego hymnu. Zachęcamy zarówno do wspólnego odśpiewania hymnu, jak i zapoznania się z materiałami dydaktycznymi dotyczącymi bohaterów i bohaterek niepodległości.

 

 

„Bohaterowie i bohaterki niepodległości. Pomysły na zajęcia”

Biuro programu „Niepodległa” we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej zachęca do korzystania z materiałów edukacyjnych, które pozwolą przeprowadzić ciekawe lekcje o bohaterach i bohaterkach odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Przygotowano sześć scenariuszy zajęć i cztery materiały dodatkowe nawiązujące do jedenastu portretów filmowych wybitnych postaci, które budowały niepodległą ojczyznę.

Udostępnione na stronie portrety filmowe to cykl kilkuminutowych produkcji opowiadających o wybitnych postaciach okresu odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Wszystkie udostępnione filmy mają podobną strukturę: rozpoczynającą się od sceny z życia bohatera lub bohaterki, a następnie zostaje przedstawiony któtki życiorys postaci wraz z historycznymi zdjęciami. Wypowiedzi przytaczane w produkcjach to najczęściej własne słowa tych postaci, przytaczane na podstawie tekstów źródłowych – przemówienia, wspomnienia czy pamiętniki. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami.

 

Do hymnu!

Jak co roku 10 listopada zostanie odśpiewany hymn. Akcja „Szkoła do hymnu”, podobnie jak w ubiegłych latach, odbędzie się w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11.11 wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. W tym roku będzie to czwartek, 10 listopada. Ponadto na mapie wydarzeń można znaleźć miejsca, gdzie 11 listopada będzie wykonywany i śpiewany hymn. Organizatorzy akcji zachęcają do dodawania lokalizacji, w których będzie można wspólnie śpiewać Mazurka Dąbrowskiego oraz do umieszczenia zdjęć i filmików w mediach społecznościowych z hasztagiem #niepodlegladohymnu.

Biuro Programu „Niepodległa” jest organizatorem wielu wydarzeń, w tym Festiwalu, który odbędzie się 11 listopada na Krakowskim Przedmieściu. Więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ.

Zwolennicy sportowych wyzwań na pewno docenią ideę honorowego przebiegnięcia dystansu dla upamiętnienia tego szczególnego dnia. Zachęcamy do tego, aby przeprowadzić dodatkowy trening, specjalnie dla uczczenia święta. Taka forma biegu pomaga zmotywować się do wysiłku i łączy przyjemne z pożytecznym.

 

Źródła:

  1.  https://niepodlegla.gov.pl/ (dostęp: 03.11.2022).
  2.  „Szkoła do hymnu” 2022 – zapraszamy do wspólnego odśpiewania hymnu narodowego, MEiN, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/szkola-do-hymnu-2022--zapraszamy-do-wspolnego-odspiewania-hymnu-narodowego (dostęp: 03.11.2022).