Dobre zmiany dla nauczycieli w 2025 r.
07/01/2025Korzystne zmiany w świadczeniach kompensacyjnych, rozliczaniu godzin ponadwymiarowych, odprawach emerytalnych, nagrodach jubileuszowych oraz awansie zawodowym – to tylko niektóre ze zmian, które wejdą w życie już od 2025 r.! Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało realizację ważnych regulacji w kilku obszarach pragmatyki zawodowej nauczycieli.
Zespół ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli
W grudniu 2024 r. w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyło się plenarne posiedzenie zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele MEN, samorządów oraz zarząd główny ZNP. MEN przedstawiło efekty prac zespołu i zapowiedziało korzystne dla nauczycieli zmiany.
Nauczyciele powinni być zadowoleni. Wiele kwestii wymaga jeszcze doprecyzowania, a przez nas – przeanalizowania. Potrzebujemy na to czasu – podkreśliła po spotkaniu wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Urszula Woźniak.
Jakie zmiany czekają nauczycieli w 2025 r.?
Co udało się wypracować zespołowi ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli?
MEN zapowiedziało zmiany, które wejdą w życie kolejno 1 września 2025 r. oraz od 2026 r.:
- wydłużenie do 45 lat możliwości wypłacania nagród jubileuszowych;
- ustalanie korzystniejszego sposobu rozliczania godzin ponadwymiarowych;
- uporządkowanie spraw odpraw emerytalnych, m.in. zostaną ujednolicone zasady odpraw emerytalno-rentowych dla nauczycieli z odprawami przewidzianymi dla pracowników samorządowych, a także zostanie uregulowana kwestia ochrony przedemerytalnej w jednolity sposób dla nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania oraz na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony;
- przedłużenie uprawnień do nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych o 10 lat, tj. do 2042 r.;
- rozszerzenie grupy nauczycieli uprawnionych do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego o nauczycieli, którzy obecnie nie mają tego prawa, m.in. nauczycieli centrów kształcenia ustawicznego, młodzieżowych domów kultury, pałaców młodzieży, szkolnych schronisk młodzieżowych;
- uregulowanie warunków obliczania i wypłacania wynagrodzenia za doraźne zastępstwa dla wszystkich nauczycieli;
- wyeliminowanie przydzielania zastępstw doraźnych za nieobecnych nauczycieli do realizacji w czasie, w którym mają swoje obowiązkowe zajęcia;
- kwalifikacje do nauczania muzyki i plastyki będzie miał nauczyciel, który jest absolwentem szkoły muzycznej albo liceum plastycznego i ukończył dowolne studia oraz ma przygotowanie pedagogiczne;
- studia podyplomowe dla wszystkich nauczycieli niezależnie od czasu, kiedy ukończyli i uzyskali kwalifikacje;
- ujednolicenie pensum nauczycieli kształcenia zawodowego niezależnie od rodzaju prowadzonych zajęć do 18 godzin w tygodniu.
Źródło: MEN
(…) czekamy na realizację tych wszystkich postulatów. Zakładamy, że gros z nich powinno zostać wcielonych w życie w pierwszym kwartale przyszłego roku. Chcielibyśmy, żeby stało się to jak najszybciej, bo na te zmiany czekają nauczyciele – podkreślał na briefingu prasowym prezes ZNP Sławomir Broniarz.
Grupy robocze działające w ramach zespołów – będą działać dalej w 2025 r.
Zespół ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli działa od 20 czerwca 2024 r. Został powołany przez MEN z inicjatywy związków zawodowych. W ostatnim czasie w ramach zespołu pracowały grupy robocze, które wypracowały szereg rozwiązań związanych z wynagrodzeniami nauczycieli, awansem zawodowym i oceną pracy nauczycieli, odpowiedzialnością dyscyplinarną nauczycieli, emeryturami nauczycieli oraz nauczycielskimi świadczeniami kompensacyjnymi i kwalifikacjami, kształceniem i doskonaleniem zawodowym nauczycieli.
Źródła:
- Plenarne posiedzenie Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli – proponowane zmiany w pragmatyce zawodowej nauczycieli, https://www.gov.pl/web/edukacja/plenarne-posiedzenie-zespolu-ds-pragmatyki-zawodowej-nauczycieli--proponowane-zmiany-w-pragmatyce-zawodowej-nauczycieli (dostęp: 16.12.2024 r.).
- Briefing prasowy ZNP, https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=1565948194799614 (dostęp: 16.12.2024 r.).