Przed nami kolejna edycja Dnia Bezpiecznego Internetu. W tym roku będziemy go obchodzić już jutro 7 lutego, wtedy także odbędzie się uroczysta gala. Ponadto do końca marca mogą Państwo organizować wydarzenia lokalne dotyczące bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci.

 

Dla lokalnych organizatorów akcji DBI zostaną przygotowane materiały edukacyjne i promocyjne, dostępne w formie online: gotowe propozycje lekcji zdalnych do przeprowadzenia z uczniami, webinaria dla nauczycieli i osób pracujących z dziećmi wspierające ich w przygotowaniu zdalnych zajęć, banery oraz inne grafiki do wykorzystania podczas realizacji i promocji DBI. Każda instytucja, która zarejestruje swoją inicjatywę na stronie DBI.pl, otrzyma elektroniczne zaświadczenie udziału w DBI, a także będzie mogła wziąć udział w konkursie na najciekawszą inicjatywę DBI.
 

Idea Dnia Bezpiecznego Internetu

ochronna reka chlopiec internet

Inicjatorem DBI jest Komisja Europejska, a za organizację działań w Polsce odpowiada Polskie Centrum Programu Safer Internet. Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony od 2004 roku, aby uświadomić wszystkim rolę każdego z użytkowników w tworzeniu przyjaznej i twórczej przestrzeni internetowej oraz wpływ tej przestrzeni na młode umysły.

Organizatorzy zapraszają do udziału i wspólnego działania wszystkich, którzy mają kontakt z dziećmi i młodzieżą – rodziców, nauczycieli i wychowawców. Celem akcji jest zaznajomienie ich z problematyką bezpieczeństwa online. W ramach DBI zostanie zorganizowana konferencja, skierowana przede wszystkim do przedstawicieli sektora edukacyjnego oraz organizacji pozarządowych. Spotkanie odbędzie się 7 lutego. W gronie prelegentów znaleźli się m.in. prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski czy Aldona Rumińska, zdobywczyni tytułu Nauczyciel Kreatywny (2013) i Nauczyciel Jutr@ (2022). Ci z Państwa, którzy zechcą wziąć udział w wydarzeniu, powinni wypełnić formularz rejestracyjny. Gala odbędzie się zarówno stacjonarnie (Warszawa), jak i online. Zainteresowane osoby będą miały możliwość zapoznania się z planami na DBI 2023 oraz ciekawymi wystąpieniami eksperckimi i programem artystycznym. Szczegółowy program konferencji jest dostępny na stronie organizatora.

 
Działajmy razem #dbi2023

W tym roku podobnie jak w poprzednim, wydarzenie odbędzie się pod hasłem: „Działajmy razem!”. Twórcy wydarzenia podkreślili potrzebę współpracy między różnymi sektorami we wcielaniu w życie dobrych zmian w funkcjonowaniu internetu. Najważniejszymi z nich są:

  • promowanie pozytywnych zastosowań internetu,
  • promowanie tolerancji,
  • tworzenie kultury zrozumienia.

 
Nauczyciele i inni profesjonaliści zaangażowani w DBI mogą również poszerzyć swoją wiedzę w zakresie profilaktyki zagrożeń online i edukacji cyfrowej w ramach wielu webinarów DBI.

Jak co roku organizatorzy DBI zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne do zaangażowania przez organizację lokalnych inicjatyw DBI (ZOBACZ MAPĘ INICJATYW) – m.in. zajęć edukacyjnych, happeningów, kampanii informacyjnych, konkursów. Można je zgłaszać do końca marca 2023 r. za pomocą elektronicznego formularza na stronie DBI.pl.
 

Zgłoś szkolną inicjatywę

Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 przypada na 7 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych zaplanowane zostały aż do końca marca 2023.

Państwo również mogą włączyć się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2023. Wystarczy, że do końca marca zorganizują Państwo własną inicjatywę związaną z celem wydarzenia. Mogą to być: zajęcia edukacyjne, happening, gazetka szkolna, kampania informacyjna czy też konkurs. Inicjatywę należy zarejestrować na stronie DBI – ZGŁOŚ INICJATYWĘ. Zarejestrowane wydarzenia wezmą udział w konkursie na najciekawszą inicjatywę Dnia Bezpiecznego Internetu 2023. Otrzymają Państwo również pakiety materiałów edukacyjnych i elektroniczne zaświadczenie udziału w DBI. Zaangażowanie w DBI 2023 możliwe jest też poprzez zaproszenie uczniów do udziału w lekcjach DBI prowadzonych online przez organizatorów i partnerów DBI od 7 lutego do końca marca 2023 (LEKCJE DBI). 

W ubiegłym roku w ramach DBI 2022 zorganizowano aż 5005 lokalnych akcji. Organizatorzy i partnerzy DBI 2022 wyłonili w konkursie 38 najciekawszych inicjatyw lokalnych, które zostały nagrodzone. Zachęcamy do poznania zwycięzców ubiegłorocznej edycji TUTAJ.

 

Źródło:

https://www.saferinternet.pl/ (dostęp: 01.02.2023).