„EKO-SZKOŁA” wspiera kształtowanie ekologicznej świadomości
02/11/2020Z radością informujemy, że objęliśmy patronat nad projektem
"EKO-SZKOŁA", którego celem jest zainicjowanie współpracy pomiędzy placówkami edukacyjnymi różnych szczebli i wymiana pomysłów dotyczących kształtowania ekologicznej świadomości dzieci i młodzieży. Program ten nie tylko zachęca uczniów do eko aktywizmu, lecz także promuje drobne zmiany w codziennym trybie życia.
„EKO-SZKOŁA” to ogólnopolski projekt edukacyjny skierowany do szkół, przedszkoli i placówek edukacyjnych. Celem inicjatywy jest stworzenie sieci placówek, które współpracując, będą dzielić się pomysłami, jak kształtować ekologiczną świadomość młodego pokolenia.
II edycja ogólnopolskiego projektu "EKO-SZKOŁA"
Ogólnopolski projekt powstał z inicjatywy wielu wspaniałych nauczycieli z całej Polski, którzy mają tysiące pomysłów na to, jak wspólnie działać w celu zatrzymania coraz większej i szybszej degradacji środowiska. Aby osiągnąć ten cel, Pani Joanna Gadomska wraz z grupą nauczycieli zachęca do promowania postaw proekologicznych. Projekt skierowany jest do przedszkoli, szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych oraz placówek edukacyjnych z terenu całej Polski.
Główne cele projektu „EKO-SZKOŁA” to:
- Nadanie problemowi degradacji środowiska właściwej rangi w odbiorze społecznym oraz wywołanie dyskusji na temat jej skutków
dla przyszłych pokoleń. - Uświadomienie każdej osobie, że jej mądre decyzje i działania w życiu codziennym mają wpływ na stan środowiska przyrodniczego.
- Poszerzanie wiedzy uczniów/przedszkolaków o tematy z zakresu ekologii i ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem konsekwencji degradacji środowiska dla życia i zdrowia organizmów, które w nim występują.
- Pobudzanie uczniów do aktywnego działania na rzecz środowiska dzięki udziałowi w akcjach, imprezach i innych działaniach proekologicznych, co daje im poczucie posiadania osobistego wpływu na zmiany w stanie środowiska.
- Kształtowanie u uczniów postawy ekologicznego Polaka, Europejczyka i obywatela świata, aby poprzez zmiany własnych nawyków przeciwdziałać degradacji środowiska lokalnie, w kraju, a także i na świecie.
- Poznawanie środowiska lokalnego, w tym miejsc objętych ochroną (np. parki narodowe, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody)
oraz lokalizację pomników przyrody w najbliższej okolicy, co pozwala uczniowi zachwycić się pięknem otaczającej przyrody, a także wyzwolić refleksję o konieczności jej ochrony. - Nawiązanie współpracy z uczniami i nauczycielami z całej Polski w celu promowaniu postaw proekologicznych.
- Zaprezentowanie efektów ogłoszonych ogólnopolskich konkursów ekologicznych oraz wręczenie dyplomów i nagród laureatom konkursów.
- Przedstawienie wyników ogólnopolskiej ekologicznej ankiety skierowanej dla uczniów szkół partnerskich na temat posiadanej wiedzy
z zakresu ekologii i ochrony środowiska. - Zaprezentowanie ekologicznych filmów przygotowanych przez uczniów i nauczycieli szkół partnerskich.
- Stworzenie e-booka ze scenariuszami zajęć ekologicznych, przygotowanymi przez nauczycieli realizujących projekt.
- Poszerzenie zagadnień z podstawy programowej z przyrody, biologii, geografii i chemii.
Każdy nauczyciel zgłoszony do projektu zobowiązuje się przygotować wraz z uczniami przedsięwzięcie z zakresu ekologii i ochrony środowiska na terenie swojej szkoły/placówki. Szczegóły znajdą Państwo na blogu biolożki Joanny Gadomskiej – Biologia z Blondynką TUTAJ.
W celu wymiany doświadczeń przy realizacji działań ekologicznych zapraszamy do dołączenia do grupy na Facebooku „EKO-SZKOŁA”.