baraterstwo harcerzy
22 lutego obchodzony jest na całym świecie World Thinking Day, czyli Dzień Myśli Braterskiej. Ta data to rocznica urodzin założycieli skautingu: Roberta i Olave Baden-Powellów. 

Ten dzień przypomina o więzi braterstwa i przyjaźni, która łączy wszystkich harcerzy i skautów na całym świecie. Młodzież i dorośli skupieni wokół ruchów skautowych od ponad stu lat szerzą idee wychowania młodzieży z poszanowaniem drugiego człowieka, empatią i szacunkiem dla wartości patriotycznych. „Nieść chętną pomoc bliźnim – harcerska służba podczas pandemii COVID-19” to zbiór harcerskich przykładów służby drugiemu człowiekowi.
 

Harcerska służba podczas pandemii COVID-19 

Harcerze sumiennie wypełniają swoje obowiązki wynikające z Przyrzeczenia harcerskiego. Podczas uroczystej deklaracji wyznają zasady obowiązujące w harcerstwie – służby, samodoskonalenia oraz braterstwa. Deklaracja jest jednocześnie obietnicą niesienia pomocy, zawsze kiedy jest to potrzebne, w każdych warunkach – również w czasach pandemii. Harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego od początku pandemii pełnią służbę na rzecz lokalnych społeczności – szyją maseczki, robią zakupy dla seniorów, udzielają korepetycji, organizują zbiórki harcerskie, niosą pomoc bezdomnym, oddają krew oraz prowadzą specjalne infolinie, dzięki którym osoby potrzebujące mogą zgłosić się o pomoc.

Podsumowanie dotychczasowej działalności ZHP zostało zaprezentowane w broszurze, dzięki której każdy może dowiedzieć się, czym jest harcerska pomoc. Zachęcamy do zapoznania się z opracowaniem TUTAJ.

 
Czuwaj! – czas służby trwa

„2021 rok to szansa dla każdego z nas na budowanie pokoju” – czytamy na stronie ZHP. Z okazji Dnia Myśli Braterskiej przygotowano propozycję działań, które można realizować z drużyną, zastępem lub samodzielnie. Zadania zostały opracowane przez zespół wolontariuszek z całego świata, przy współpracy z organizacjami międzynarodowymi działającymi na rzecz budowania dialogu i pokoju na świecie. Działania można realizować na zbiorkach i podczas działań on-line. Jest to dobra okazja do tego, by połączyć się ze skautkami i skautami na całym świecie. Więcej informacji przeczytają Państwo na stronie TUTAJ.

Doskonałym przykładem tego, jak harcerstwo uczy pomocy, jest Inicjatywa „Rumianki i bratki”. Druhna Krysia Paszko z Hufca ZHP Warszawa Mokotów podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa założyła stronę internetową. To fałszywy sklep z kosmetykami, za pomocą którego ofiary przemocy domowej, uwięzione podczas kwarantanny, mogły dzięki fikcyjnym zakupom wezwać pomoc, a także uzyskać wsparcie psychologiczne i konsultację prawną. Druhna Krysia została dzięki inicjatywie wyróżniona nagrodą EESC Civil Solidarity Prize przyznawaną przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny. Doceniono tym samym pracę wielu osób, które współtworzą „Rumianki i Bratki” – psychologów, prawniczek, członków ekipy technicznej. Inicjatywa przede wszystkim zwraca uwagę na problem przemocy domowej, który w trakcie pandemii znacznie się nasilił. „Nie wyobrażam sobie, żeby w moim życiu zabrakło służby. Całe moje życie to służba i to właśnie harcerstwo nauczyło mnie takiej postawy” – podkreśla laureatka.

                                                                                                                    

Źródło: zhp.pl