Konkurs Nauczyciel Roku organizowany przez „Głos Nauczycielski” odbył się już po raz dwudziesty! Nauczycielem Roku 2022 została Iwona Pietrzak-Płachta, nauczycielka-bibliotekarka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piliszczynie. Tytuł Nauczyciela Jutr@ 2022 przyznano Aldonie Rumińskiej-Szalskiej ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 105 im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Krakowie. Serdecznie gratulujemy!

 

Gdybym miała czarodziejską różdżkę, wyczarowałabym szczęśliwe szkoły. Szkoły, w których wszystkie dzieci są wysłuchane, dostrzeżone i akceptowane. Szkoły, w których dzieci nie boją się stawiać pytań, doświadczać i próbować ponownie, w których ciekawości świata nie przesłania strach ani nadmiar obowiązków. Szkoły, w których nauczyciele czują się docenieni, ważni i niezastępowalni w swoich kompetencjach, w których czują zaufanie i autonomię, nie martwią się o swoją materialną przyszłość, w których organ nadzorujący staje się organem wspierającym – mówiła Iwona Pietrzak-Płachta, Nauczyciel Roku 2022, po odbieraniu nagrody.
 

Nauczyciel Roku 2022

nauczyciel roku 2022

Kandydatów do tytułu Nauczyciel Roku zawsze zgłaszają grona pedagogiczne, uczniowie, rodzice, samorządy i organizacje społeczne.

Nauczycielem Roku 2022 została nauczycielka z pasją, a prowadzona przez nią biblioteka, nazwana Wypożyczalnią Skrzydeł, należy do najlepszych w Polsce. Iwona Pietrzak-Płachta jest nauczycielką-bibliotekarką od 22 lat. Laureatka trzykrotnie otrzymała wyróżnienia i nagrody w konkursie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „Mistrz Promocji Czytelnictwa”. W 2020 r. Wypożyczalnia Skrzydeł - jako pierwsza w historii szkolna biblioteka - zajęła trzecie miejsce w tym konkursie. W 2022 r. Wypożyczalnia Skrzydeł otrzymała Nagrodę im. Janusza Korczaka w kategorii „Instytucje wdrażające korczakowskie idee”.

Iwona Pietrzak-Płachta należy do Ratowników Czytelnictwa - edukatorów, których celem jest upowszechnianie czytania wśród dzieci. Nauczycielka Roku 2022 zainicjowała akcję „wyprawka czytelnicza” dla uczniów pierwszych klas. Jest także autorką innowacji „Świat jest naszym lustrem – moja pierwsza książka sensoryczna”. W Pliszczynie dzięki niej Narodowe Czytanie dla uczniów odbyło się na rowerach, a w ramach projektu „Pożeracze książek” dzieci z klas I–III w ciągu trzech miesięcy przeczytały ponad 1,5 tys. książek. W czasie pandemii Wypożyczalnia Skrzydeł przeniosła się do sieci, a jej profil w mediach społecznościowych stał się miejscem spotkań z czytelnikami i rodzicami uczniów oraz wirtualną wypożyczalnią książek.

Wychowuje uczniów do czytania. Chcę zrobić wszystko, by czytanie pokochali w myśl zasad „czym skorupka za młodu nasiąknie...” i „nie pójdzie na marne pokoleń chowanie”. Z poczuciem odpowiedzialności, że wyposażenie młodych ludzi w kompetencje czytelnicze jest zadaniem naprawdę ważnym, zadaniem na miarę kształtowania przyszłych pokoleń, bo czytanie czyni nas obywatelami i czytanie czyni nas równymi (…). Mam marzenie, plan, aby dzieci we wszystkich szkołach, otwierając drzwi szkolnej biblioteki, widziały nie półki z książkami, ale historie pulsujące pod okładkami, i słyszały szelest skrzydeł gotowych zabrać je do lotu w krainę słowa, i by za tymi drzwiami czekały na nie czarodziejki książek – dodała Iwona Pietrzak-Płachta.

Oprócz tytułu Nauczyciela Roku 2022 jury przyznało także dwa wyróżnienia. Otrzymali je: Aleksandra Korczak, nauczycielka języka polskiego, etyki i filozofii w CLV Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterek Powstania Warszawskiego w Warszawie, i Marek Grzywna, nauczyciel informatyki w Szkole Podstawowej nr 23 im. Kawalerów Uśmiechu w Toruniu – nasz Mobilny Informatyk! Serdecznie gratulujemy!

Konkursowa kapituła, w której skład wchodzą wszyscy dotychczasowi zdobywcy tytułu Nauczyciel Roku, przyznała też honorowy tytuł Przyjaciela Szkoły. Otrzymała go Wanda Traczyk-Stawska, żołnierka AK, uczestniczka Powstania Warszawskiego, nauczycielka, pedagog specjalny. Tytułem Inicjatywa Edukacyjna Roku uhonorowano natomiast Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Podczas uroczystej gali po raz drugi przyznano w tym roku także tytuł Nauczyciel Jutr@. Aldona Rumińska-Szalska ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 105 im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Krakowie, która jest pedagogiem wspomagającym.

Zwycięzcy, Wyróżnionym oraz Nominowanym serdecznie gratulujemy!

 

Źródło:

Arkadiusz Grochot, Iwona Pietrzak-Płachta Nauczycielem Roku 2022. To bibliotekarka, https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-iwona-pietrzak-plachta-nauczycielem-roku-2022-to-bibliotekar,nId,6340787#crp_state=1 (dostęp: 15.10.2022).