W ramach programu Laboratoria Przyszłości szkoły podstawowe mogą otrzymać dofinansowanie na zakup nowoczesnego wyposażenia, takiego jak m.in.: drukarki 3D, mikrokontrolery, roboty, sprzęt do nagrań. Do 30 listopada trwa nabór wniosków dla publicznych szkół podstawowych i prowadzących je samorządów. 

                                   

Na co jest przyznawane dofinansowanie? 

W katalogu wyposażenia, które trafi do szkół w ramach programu Laboratoria Przyszłości, znajduje się 175 propozycji sprzętu, który szkoły mogą kupować za środki otrzymane w ramach programu.

Katalog zawiera minimalne wymagania do wielu pozycji, których nie należy mylić z kompletną specyfikacją – każde wyposażenie spełniające minimalne wymogi może być kupowane w ramach programu. W katalogu wyszczególniono również wyposażenie podstawowe, które każda szkoła musi zakupić w ramach programu, o ile jeszcze go nie ma, oraz dodatkowe – dobierane swobodnie przez szkoły. Obecnie w skład wyposażenia podstawowego wchodzą:

  • drukarki 3D z akcesoriami (w tym m.in. z aplikacjami, slicerami, ploterami);
  • mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami;
  • sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć (kamery, oświetlenie, mikrofony);
  • stacje lutownicze (do mikrokontrolerów).

Obecnie trwają prace nad regulacjami prawnymi, w myśl których wyposażenie podstawowe „Laboratoriów Przyszłości”, m.in. drukarki 3D i mikrokontrolery, będzie musiało znaleźć się obowiązkowo we wszystkich szkołach podstawowych w Polsce od 1 września 2022 r.

                   

Jak złożyć wniosek?

Szkoła wypełnia wniosek, który trafia do organu prowadzącego. Organ wnioskuje o przyznanie wsparcia do Prezesa Rady Ministrów za pośrednictwem właściwego wojewody. Wszystkie wnioski można wypełnić i złożyć wyłącznie elektronicznie – za pośrednictwem strony internetowej. Na stronie dostępne są także: katalog, instrukcje składania wniosków (w formie pisemnej i wideo) oraz inne pomocne materiały.

                                       

Wysokość wsparcia finansowego

W ramach programu Laboratoria Przyszłości organy prowadzące szkoły mogą otrzymać do:

  • 30 000 złotych – w przypadku szkół do 100 uczniów;
  • 60 000 złotych – w przypadku szkół od 101 do 200 uczniów
  • 70 000 złotych – w przypadku szkół od 201 do 234 uczniów;
  • 300 złotych na ucznia – w przypadku szkół od 235 uczniów.

Inicjatywa jest obsługiwana przez specjalną stronę internetową gov.pl/laboratoria. Za jej pośrednictwem będzie możliwe składanie wniosków i sprawozdań oraz zapoznawanie się z najważniejszymi informacjami, w tym z katalogiem wyposażenia.

Więcej przeczytają Państwo TUTAJ.

Źródło: MEiN, „Laboratoria Przyszłości” – termin składania wniosków przedłużony do 30 listopada!, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/laboratoria-przyszlosci--termin-skladania-wnioskow-przedluzony-do-30-listopada (dostęp: 17.11.2021).