Wielkimi krokami zbliżają się egzaminy zawodowe z sesji letniej 2024. Może być to dla uczniów nie tylko czas próby ich wiedzy i umiejętności, lecz także moment wielkiego stresu. Nauczyciele, którzy przez lata ich przygotowywali do tego wydarzenia, odgrywają kluczową rolę w ich wsparciu w tych decydujących chwilach. Na kilka dni przed egzaminem zachęcamy do upewnienia się, że wszyscy uczniowie znają procedury egzaminacyjne.

 

Z wytycznych przekazanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną wynika, że uczniowie, którzy nie przystąpią do egzaminu zawodowego, nie otrzymają świadectwa ukończenia szkoły lub danego semestru. W konsekwencji będą musieli powtórzyć semestr lub klasę. To duża presja dla młodych ludzi. Jak mogą Państwo pomóc swoim uczniom w czasie egzaminów? Co im radzić, aby motywować ich na ostatniej prostej i nie podcinać im skrzydeł?

Egzamin – poważne wyzwanie i stres, który blokuje

egzaminy

W obliczu zbliżających się egzaminów uczniowie mogą odczuwać zwiększony stres, który bez odpowiedniego wsparcia może negatywnie wpłynąć na ich wyniki. Egzaminy zawodowe są ogromnym wyzwaniem dla uczniów. Nieodłącznym elementem wszystkich testów jest stres. W małej ilości może działać mobilizująco i dodawać energii do działania, jednak jego nadmiar może zablokować nawet najzdolniejszego z uczniów. Co zrobić, aby złagodzić nadmierne emocje i dać uczniom szansę na wykorzystanie w czasie egzaminów ich pełnego potencjału?

Ważne jest, aby uczniowie czuli, że naprawdę Państwo w nich wierzą. To wzmocni ich samoocenę, pewność siebie i zredukuje lęk. Strach przed porażką zejdzie na dalszy plan, ustępując miejsca motywacji do osiągania celów. Kluczowe jest także uświadomienie uczniom, że ich samopoczucie jest równie ważne jak przygotowanie merytoryczne. Dlatego warto zachęcić ich do aktywności fizycznej, spacerów i zdrowej diety, ponieważ to pomoże zredukować stres.

Łącząc wsparcie emocjonalne i dbanie o zdrowie fizyczne, pomogą Państwo uczniom radzić sobie z wyzwaniami, jakimi są egzaminy. Dzięki temu stają się pewniejsi siebie i pokonują trudności, co umożliwia im pełne skoncentrowanie się na nauce.

Najważniejsze terminy i czas trwania egzaminów 

Warunkiem ukończenia szkoły branżowej jest podejście do egzaminu zawodowego, bez względu na jego rezultat. Tegoroczny egzamin zawodowy przewiduje trzy formuły. W związku z tym zaplanowano kilka terminów, w których będą się odbywały egzaminy.

Harmonogram egzaminów zawodowych w sesji letniej 2024:

  • 4 czerwca – część pisemna (formuły 2012 i 2017)
  • 3–15 czerwca – część praktyczna (formuły 2012 i 2017)
  • 4–10 czerwca – część pisemna (formuła 2019)
  • 3–19 czerwca – część praktyczna (formuła 2019)

 
Czas trwania poszczególnych egzaminów zawodowych został określony w Informatorze o egzaminie zawodowym. Przewidziano 60 minut na część pisemną oraz kolejno: 120, 150, 180, 210 lub 240 minut dla konkretnych zawodów w części praktycznej.

Wyznaczono także termin dodatkowy egzaminów – 27–28 czerwca 2024 r. (część pisemna 27 czerwca i część praktyczna 28 czerwca).

Wyniki i klucze odpowiedzi egzaminu zawodowego 2024  

Aby zdać egzamin zawodowy, konieczne jest uzyskanie przynajmniej:

  • 50 proc. punktów w części pisemnej,
  • 75 proc. punktów w części praktycznej.

 
Wyniki egzaminów zawodowych zostaną ogłoszone na koniec wakacji, tj. 30 sierpnia 2024 r. Uczniowie będą mogli sprawdzić swoje rezultaty w Systemie Informatycznym Obsługi Egzaminów Potwierdzających Kwalifikacje w Zawodzie. Wystarczy, że zalogują się na platformie przy użyciu danych, które otrzymali od dyrektora lub nauczyciela w czasie składania deklaracji przystąpienia do egzaminu.

Do 9 września nastąpi wydanie dyplomów i certyfikatów.

Życzymy połamania piór uczniom oraz wielu powodów do dumy nauczycielom!

baner

 

Źródło:

Harmonogram, komunikaty i informacje w 2024 r., CKE, https://bip.cke.gov.pl/artykul/261/1811/harmonogram-komunikaty-i-informacje-w-2024-r (dostęp: 23.05.2024 r.).