„Mathematiques sans frontieres”, czyli „Matematyka bez granic”
15/12/2014Już niedługo zespoły klasowe z kilkudziesięciu krajów Europy Zachodniej rozpoczną rywalizację w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Mathematiques sans frontieres” (Matematyka bez granic), organizowanym po raz 26 pod auspicjami Rady Europy. W zeszłorocznych zawodach uczestniczyły szkoły z ponad 20 krajów Europy Zachodniej, w tym z Polski, a także z USA, Meksyku i Kanady.
Konkurs ma na celu zwiększenie zainteresowania matematyką poprzez pokazanie jej zastosowań w życiu codziennym. Organizatorzy chcieli, by uczniowie uczestniczący w konkursie wykorzystali własną inicjatywę i twórczą aktywność w rozwiązywaniu zadań, a jednocześnie ćwiczyli umiejętność pracy w zespole. Konkurs daje uczniom możliwość sprawdzenia wiedzy i porównania się z rówieśnikami z Europy oraz zachęca do pokonywania barier językowych i nawiązywania kontaktów międzynarodowych.
Klasy biorące udział w finale konkursu muszą rozwiązać zadania zróżnicowane pod względem stopnia trudności i zakresu materiału teoretycznego. Stopień trudności i liczba zadań konkursowych są dostosowane do kategorii wiekowej uczestników (10 zadań dla klas trzecich gimnazjów i 10 + 3 zadań dla klas pierwszych liceów lub techników). Pierwsze zadanie będzie podane w języku obcym (angielski, niemiecki, francuski, włoski lub hiszpański) – należy je przetłumaczyć, rozwiązać, a następnie podać rozwiązanie w wybranym języku.
W tym roku rywalizacja rozpocznie się w styczniu, a zakończy finalną rozgrywką równocześnie we wszystkich szkołach 10 marca 2015 r., w godzinach 10.00–11.30. Do zawodów mogą przystąpić tylko kompletne zespoły klasowe ze szkół państwowych, społecznych i prywatnych – uczniowie trzecich klas gimnazjalnych oraz pierwszych klas liceów i techników. Klasy zainteresowane udziałem w konkursie mogą się zgłaszać do 20 grudnia 2014 r. Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy są dostępne TUTAJ.
Patronat nad Międzynarodowym Konkursem „MSF” w Polsce objęło Polskie Towarzystwo Matematyczne, a jego promocję i organizację powierzono Zielonogórskiemu Oddziałowi Polskiego Towarzystwa Matematycznego z siedzibą na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego. W zeszłorocznych zawodach wzięło udział 19 504 polskich uczniów (750 klas) z 307 szkół.