Tylko połowa Polaków uważa, że płacenie podatków to obywatelski obowiązek – tak wynika z badań Ministerstwa Finansów. Resort postanowił stworzyć program edukacyjny dla gimnazjalistów. Ma on pokazać zależności pomiędzy płaceniem podatków a podejmowaniem ważnych dla ludzi działań, takich jak budowa dróg, szkolnictwo czy służba zdrowia. 

Projekt „Finansoaktywni. Misja: Podatki” to kolejny pomysł na edukację finansową młodych ludzi. Akcję dla uczniów i nauczycieli z gimnazjów prowadzi Ministerstwo Finansów. Resort przygotował pakiet materiałów, w których znajdą się m.in.: scenariusz lekcji „Poznaj podatki, kojarz korzyści” dla nauczyciela, prezentacja oraz animowany film edukacyjny, karty do gry edukacyjnej oraz portfele z logotypem programu.

Organizatorzy zapraszają szkoły do przysyłania zgłoszeń, odbierania darmowych zestawów i udziału w konkursie. Wystarczy przeprowadzić lekcję pod hasłem „Poznaj podatki, kojarz korzyści”, zachęcić uczniów do napisania pracy pisemnej, przeprowadzić debatę w klasie, a relację z przeprowadzonych działań udokumentować i przesłać do końca maja (regulamin: http://finansoaktywni.pl/regulamin-konkursu/). W konkursie można wygrać dwudniową wycieczkę do Warszawy, połączoną ze zwiedzaniem siedziby Sejmu i siedziby Ministerstwa Finansów. Uczniowie i nauczyciele, którzy otrzymają wyróżnienia, mają szansę na zdobycie m.in. tabletów.