Mobilne laboratoria przyszłości
23/10/2023Robotyka, druk 3D, obróbka drewna – to tylko wybrane przykłady tematyki, wokół której odbywają się zajęcia Mobilnych Laboratoriów Przyszłości. Uczniowie szkół podstawowych mogą poznać praktyczny wymiar wielu zagadnień, które nierzadko znają jedynie w teorii. To przestrzeń do eksploracji oraz nabywania nowych przyszłościowych kompetencji. Nabór na warsztaty jest wciąż otwarty.
Tysiące godzin doskonalenia umiejętności przydatnych w nowej rzeczywistości rynku pracy i nabywania kompetencji przyszłości oraz dziesiątki warsztatów dla edukatorów, którzy z satysfakcją i profesjonalnym podejściem rozwijają potencjał uczniów – fragment opisu programu „Laboratoria Przyszłości”.
Czym są Mobilne Laboratoria Przyszłości?
Od września 2022 r. 16 ekip edukatorów prowadzi bezpłatne warsztaty w szkołach podstawowych w całej Polsce. Wykorzystują do tego nowoczesny sprzęt, który jest dostępny w szkołach w ramach nowatorskiej inicjatywy edukacyjnej „Laboratoria Przyszłości”. Celem programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Mobilne Laboratoria Przyszłości wspierają nauczycieli w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Edukatorzy stawiają przede wszystkim na praktykę.
Program jest finansowany i tworzony przez: Ministerstwo Edukacji i Nauki, MeinTech, Centrum GovTech, Instytut Badań Edukacyjnych, Ośrodek Rozwoju Edukacji
Zajęcia warsztatowe w ramach bloków tematycznych
Jednego dnia w szkole prowadzi zajęcia dwóch edukatorów. Każdy z nich zorganizuje zajęcia trwające łącznie od 4 do 5 godzin lekcyjnych. Warsztaty prowadzone są dla grup liczących od 10 do 15 osób. Szkoła sama wybiera blok tematyczny, w jakim będą odbywały się warsztaty.
Bloki tematyczne w ramach warsztatów:
- Druk 3D,
- Jak widzi komputer?,
- Długopisy 3D,
- Google VR,
- Lego Education Spike,
- Mikrokontrolery,
- Minecraft Education,
- Obróbka drewna,
- Podłoga interaktywna,
- Robotyka.
Szczegółowe opisy bloków tematycznych znajdują się na stronie MEiN.
Co należy zrobić, aby zgłosić szkołę do udziału w warsztatach?
Zgłoszenia do projektu są nadal otwarte. Aby zapisać szkołę, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy.
Warsztaty w ramach Mobilnych Laboratoriów Przyszłości są bezpłatne. O możliwości ich przeprowadzenia w zgłaszającej się placówce decyduje m.in.: kolejność zgłoszeń, dostępność regionalnej ekipy edukatorów oraz dostępność terminów w danej szkole.
Źródło:
Mobilne Laboratoria Przyszłości mogą odwiedzić także Twoją szkołę!, https://www.ibe.edu.pl/index.php/pl/aktualnosci/2172-mobilne-laboratoria-przyszlosci-moga-odwiedzic-takze-twoja-szkole (dostęp: 19.10.2023 r.).