nauczyciel roku
Konkurs Nauczyciel Roku organizowany przez „Głos Nauczycielski” odbył się już po raz 19.! Dariusz Martynowicz, nauczyciel języka polskiego w Małopolskiej Szkole Gościnności im. Tytusa Chałubińskiego w Myślenicach, otrzymał tytuł Nauczyciela Roku 2021!

 

Zawsze wierzyłem w szkołę opartą na relacjach. Wierzyłem w szkołę, gdzie uczeń jest podmiotem, wierzyłem w szkołę pełną autonomii, wierzyłem w szkołę, która rozwija kompetencje XXI wieku. Kompetencje związane przede wszystkim z życiem społecznym, kreatywnością. Chciałbym moim uczniom serdecznie podziękować, bo nawet najwspanialszy nauczyciel nie może nic, jeśli nie ma uczniów, którzy wierzą w to, co robi i to doceniają – mówił Dariusz Martynowicz, Nauczyciel Roku 2021.
 

Nauczyciel Roku 2021 

Tegoroczna edycja konkursu Nauczyciel Roku odbyła się po rocznej przerwie. Kandydatów do tytułu co roku zgłaszają grona pedagogiczne, uczniowie, rodzice, samorządy i organizacje społeczne. W skład jury wchodzą wszyscy dotychczasowi zdobywcy tytułu Nauczyciel Roku, a na jego czele stoi przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk prof. Stefan M. Kwiatkowski.

Tacy nauczyciele jak pan Martynowicz są nadzieją polskiej szkoły. Nie zdarzają się zbyt często ludzie, którzy nie tylko uczą, ale także mądrze i odpowiedzialnie zmieniają polską edukację, broniąc przy tym wartości podstawowych, takich jak szacunek, tolerancja, poszanowanie różnorodności, wrażliwość i brak obojętności na zło – tak o tegorocznym zwycięzcy konkursu napisał Jerzy Niedenthal, były dyrektor Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach, który przed rokiem przyjmował pana Dariusza do pracy.

Nauczyciel roku 2021 z powodzeniem łączy różne dyscypliny, budząc przy tym ciekawość i zainteresowanie uczniów. Przygotowana przez jego uczniów lekcja „Matematyka w sztuce. O życiu i twórczości Leonarda da Vinci”, łącząca zagadnienia z matematyki, programowania i sztuki, wygrała ogólnopolski konkurs „Lekcja marzeń”.

Dariusz Martynowicz w codziennej pracy rozwija skuteczne i innowacyjne metody nauczania w ramach interdyscyplinarnych zespołów złożonych z uczniów klasy humanistycznej oraz algorytmicznej. W ogólnopolskich zawodach algorytmicznych drużyny utworzone z „humanistów” i „matematyków” zdobyły trzy pierwsze miejsca w Małopolsce, osiągając najlepsze wyniki w kraju.

Jako mieszkaniec Pcimia Nauczyciel Roku 2021 zrealizował w tym mieście projekt „Regio-mural Kliszczacy”, dofinansowany przez PKN Orlen. Dzięki temu młodzież poznała tajniki tworzenia graffiti i sztuki współczesnej, a przy okazji dowiedziała się, co to są prawa autorskie – rzecz kluczowa dla każdego artysty. Pcim wzbogacił się natomiast o dwa imponujące murale – czytamy na stronie „Głosu Nauczycielskiego”.

Oprócz tytułu Nauczyciela Roku jury przyznało także dwa wyróżnienia.Otrzymały je: Joanna Świercz, nauczycielka matematyki w Szkole Podstawowej nr. 31 w Opolu, oraz Joanna Waszkowska, nauczycielka języka polskiego i wiedzy o mediach w II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Sosnowcu.

Podczas uroczystej gali po raz pierwszy przyznano w tym roku także tytuł Nauczyciel Jutr@. Otrzymała go Joanna Mikusek-Przystajko, nauczycielka etyki i pedagog szkolny w Społecznym Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kudowie Zdroju. Jest nam niezmiernie miło ogłosić, że wśród finalistów konkursu znalazł się Marek Grzywna – Mobilny informatyk. Docenione zostały jego działania na rzecz efektywnej edukacji zdalnej, tworzenie dla uczniów wirtualnych pokoi zagadek, webquestów i quizów, a także praca przy projekcie Lekcja:Enter.

Więcej na temat zwycięzców i nominowanych mogą Państwo przeczytać TUTAJ.

Zwycięzcy, Wyróżnionym oraz Nominowanym serdecznie gratulujemy!

 

Źródło: Dariusz Martynowicz Nauczycielem Roku 2021!, Głos Nauczycielski, https://glos.pl/dariusz-martynowicz-nauczycielem-roku-2021 (dostęp: 13.10.2021).