Większe wsparcie dla rady pedagogicznej i mniej kontroli – to główne zmiany, jakie mają nastąpić w pracy kuratorów oświaty.Ministerstwo zapowiada także odpolitycznienie edukacji w Polsce. Znane są nazwiska pełniących obowiązki kuratorów oświaty. Kim są, jakie mają doświadczenie i cele?

 

Kuratorium nie jest od zakazywania udziału w spektaklach teatralnych, od karania dyrektorów za sprawy polityczne czy od wyjątkowo ostrych polemik w mediach społecznościowych. Kuratorium oświaty jest od pomagania szkołom, stawania po stronie mądrej, dobrej, polskiej, odpowiedzialnej edukacji – zaznaczyła szefowa resortu edukacji, uzasadniając proces zmian w kuratoriach.

(…) kurator może być osobą niepartyjną, za to o najlepszych kwalifikacjach. Ma być wsparciem dla nauczycieli, a kuratoria miejscami, w których pomaga się sprawować funkcje wychowawcze, edukacyjne, a nie tylko ciągle kontroluje i sprawdza – podkreśliła sekretarz stanu Joanna Mucha podczas konferencji prasowej w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.

Kto już pożegnał się z funkcją kuratora oświaty? 

postaci

W planach nowego resortu edukacji jedną z najważniejszych kwestii jest wymiana wszystkich szesnastu kuratorów. Decyzję o odwołaniu pierwszego z nich osobiście ogłosiła minister Nowacka. W połowie grudnia odwołała małopolską kurator – Barbarę Nowak.

Czarny czas dla edukacji i średniowiecze, które próbowano zaprowadzić w Małopolsce w postaci pani kurator Nowak, właśnie się skończyły – mówiła ministra oświaty w trakcie konferencji prasowej dotyczącej odwołania Barbary Nowak. 

Przypominamy, że była małopolska kurator zasłynęła z radykalnych poglądów m.in.: krytykowała sposób przeprowadzenia strajku nauczycieli, podczas pandemii była przeciwna zmuszaniu nauczycieli do szczepień czy też pisała, że równe traktowanie to lewacka utopia w kontekście  edukacji włączającej uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a w ostatnim miesiącu pełnienia obowiązków w wywiadzie dla wp.pl stwierdziła, że w szwedzkich przedszkolach są specjalne pokoje, do których nauczycielka idzie z dzieckiem i go masturbuje.

Odwołani kuratorzy oświaty:

  • kuratorium małopolskie – Barbara Nowak (15 grudnia 2023 r.),
  • kuratorium pomorskie – Małgorzata Bielang (22 grudnia 2023 r.),
  • kuratorium kujawsko-pomorskie – Marek Gralik  (22 grudnia 2023 r.),
  • kuratorium podkarpackie – Małgorzata Rauch  (22 grudnia 2023 r.),
  • kuratorium świętokrzyskie – Kazimierz Mądzik (27 grudnia 2023 r.),
  • kuratorium łódzkie – Waldemar Flajszer  (27 grudnia 2023 r.),
  • kuratorium dolnośląskie – Roman Kowalczyk (29 grudnia 2023 r.),
  • kuratorium mazowieckie – Aurelia Michałowska (29 grudnia 2023 r.),
  • kuratorium podlaskie – Beata Pietruszka (29 grudnia 2023 r.),
  • kuratorium śląskie – Urszula Bauer (29 grudnia 2023 r.),
  • kuratorium warmińsko-mazurskie – Krzysztof Nowacki (29 grudnia 2023 r.),
  • kuratorium wielkopolskie – Robert Gaweł (29 grudnia 2023 r.),
  • kuratorium opolskie – Michał Siek (5 stycznia 2024 r.),
  • kuratorium lubelskie – Teresa Misiuk (8 stycznia 2024 r.).

 
Powołani przez ministerstwo pełniący obowiązki kuratora oświaty 

W okresie przejściowym po odwołaniu do momentu wyłonienia nowego kuratora oświaty wyznacza się osobę pełniącą obowiązki na tym stanowisku. Może to zrobić minister lub wojewoda. Jako pierwsza taką funkcję otrzymała Gabriela Olszowska w województwie małopolskim. Kurator oznacza opiekuna, a nie prokuratora. Dzieci, ludzie związani z oświatą, rodzice, samorządy uczniowskie, nauczyciele i wreszcie dyrektorzy możemy wspomóc się nawzajem i będziemy rozwiązywać nasze problemy – podkreśla Olszowska.

Wyznaczeni do pełnienia obowiązków kuratora oświaty:

  • Gabriela Olszowska pełni funkcję w małopolskim kuratorium oświaty.

DOŚWIADCZENIE: doktor nauk humanistycznych, wieloletni rzeczoznawca MEN, prowadząca warsztaty dla polonistów oraz autorka publikacji metodycznych i znanej w środowisku nauczycieli książki „O!cena. Od przepisów do sztuki oceniania”.

  • Grzegorz Kryger pełni funkcję w pomorskim kuratorium oświaty.

DOŚWIADCZENIE: dyrektor Wydziału Edukacji w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, wcześniejszy p.o. zastępcy dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego w tym samym urzędzie, były nauczyciel języka angielskiego i historii.

  • Grażyna Dziedzic pełni funkcję w kujawsko-pomorskim kuratorium oświaty.

DOŚWIADCZENIE: wieloletnia dyrektor III LO w Bydgoszczy, absolwentka filologii polskiej z tytułem profesora oświaty, stawiająca na ewolucję, a nie rewolucję w systemie edukacji.

  • Dorota Nowak-Maluchnik pełni funkcję w podkarpackim kuratorium oświaty.

DOŚWIADCZENIE: doświadczony pracownik oświaty, otwarta na nowoczesne metody nauczania, wieloletnia dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Rzeszowie.

  • Andrzej Jakubiec pełni funkcję w świętokrzyskim kuratorium oświaty.

DOŚWIADCZENIE: dotychczasowy pracownik kuratorium na stanowisku starszego wizytatora w dziale komisji dyscyplinarnej dla nauczycieli świętokrzyskiego kuratorium.

  • Janusz Brzozowski pełni funkcję w łódzkim kuratorium oświaty.

DOŚWIADCZENIE: dotychczasowy dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Łodzi, absolwent kierunku matematyka o specjalności metod numerycznych i programowania na Uniwersytecie Łódzkim oraz podyplomowych studiów z ochrony danych osobowych na Wydziale Prawa i Administracji UŁ.

  • Iwona Gaweł pełni funkcję w podlaskim kuratorium oświaty.

DOŚWIADCZENIE: nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 49 w Białymstoku i członek Krajowego Sekretariatu Oświaty KNSZZ Solidarność 80; polonistka z wykształcenia; ukończyła też studia podyplomowe, m.in. dziennikarskie, a także z zakresu socjoterapii, resocjalizacji i doradztwa zawodowego. 

  • Jolanta Skrzypczyńska pełni funkcję w warmińsko-mazurskim kuratorium oświaty.

DOŚWIADCZENIE: od 43 lat pracuje w zawodzie nauczyciela, a od 15 lat jest dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Olsztynie. Zasłynęła z wprowadzenia w swojej szkole „tęczowych piątków”.

  • Wioletta Krzyżanowska pełni funkcję w mazowieckim kuratorium oświaty.

DOŚWIADCZENIE: dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 323 im. Polskich Olimpijczyków w Warszawie, jest prekursorką ograniczenia lub całkowitej rezygnacji z prac domowych. Nagradzana wielokrotnie, m.in. Nagrodą Burmistrza Dzielnicy Ursynów za szczególne osiągnięcia na rzecz ursynowskiej oświaty. 

  • Sebastian Płonka pełni funkcję w lubelskim kuratorium oświaty.

DOŚWIADCZENIE: wieloletni pracownik lubelskiego kuratorium, wizytator i Rzecznik Praw Uczniów Województwa Lubelskiego (ta funkcja powstała na wniosek Parlamentu Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego).

Nowi kuratorzy oświaty zostaną wyłonieni w konkursach

Stanowisko kuratora oświaty zostaje przyznane na drodze konkursu ogłaszanego i przeprowadzanego przez wojewodę. Wyznaczenie kuratora musi nastąpić w ciągu miesiąca od dnia odwołania. Następnie odbywa się posiedzenie komisji konkursowych, podczas których przeprowadza się rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami i dokonuje ich oceny merytorycznej.

 

Źródło:

Aktualności MEN, https://www.gov.pl/web/edukacja/wiadomosci (dostęp: 9.01.2024 r.).