Co zmieni się w obszarze edukacji? Postanowień jest wiele i już są podejmowane pierwsze działania. Zachęcamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi zmieniającego się oblicza edukacji w Polsce.

 

Zapowiadane zmiany w obszarze edukacji 

Nowy rząd zapowiedział wprowadzenie 100 najważniejszych zmian. Obejmują one także działania w obszarze edukacji. Obiecane zostało m.in. przywrócenie autonomii i prestiżu zawodowi nauczyciela oraz przekazanie mu większej swobody w doborze lektur i materiałów dodatkowych.

Postulaty dotyczące edukacji z listy 100 zapowiedzianych zmian:

tablica rok

1. Podniesienie wynagrodzenia nauczycieli o co najmniej 30% oraz wprowadzenie stałego systemu automatycznej rewaloryzacji.
2. Odpolitycznienie szkoły – wycofanie przedmiotu HiT oraz wprowadzenie praktycznych podstaw programowych.
3. Wyposażenie szkół w szafki na podręczniki i przybory szkolne oraz wprowadzenie wersji elektronicznej do każdego podręcznika.
4. Przejście do 1 września 2025 r. na system jednozmianowy w szkołach podstawowych.
5. Zlikwidowanie prac domowych i wprowadzenie szerokiej oferty bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych oraz zapewnienie pomocy w szkole zamiast korepetycji w domu.
6. Wzmocnienie autonomii uczelni i poprawa transparentności wydatków.
7. Weryfikacja wykazu czasopism punktowanych.

Już nie MEiN, a MEN i MNSiW

Od 1 stycznia 2024 r. Ministerstwo Edukacji i Nauki zostanie przekształcone. Powraca Ministerstwo Edukacji Narodowej, w którego struktury zostaną włączone oświata oraz wychowanie. Natomiast za szkolnictwo wyższe będzie odpowiadało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zmianę zwiastowały utworzone w Dzienniku Ustaw dwa rozporządzenia Rady Ministrów.

Przypominamy, że 13 grudnia 2023 r. szefową Ministerstwa Edukacji Narodowej została Barbara Nowacka, a szefem Ministerstwa Nauki został Dariusz Wieczorek.

Od słów do czynów, czyli pierwsze działania Barbary Nowackiej

W dniu powołania na urząd nowa minister edukacji podczas spotkania z prasą zapowiedziała kilka planowanych działań. Obejmowały one m.in. spotkania z organizacjami pozarządowymi, zwiększenie wynagrodzeń nauczycieli o 30% od 2024 r., odejście od prac domowych, zmniejszenie  liczby lekcji religii do jednej oraz audyt MEiN.

Barbara Nowacka zapowiedziała także odwołanie kuratorów oświaty. Pierwsza stanowisko straciła małopolska kurator Barbara Nowak. Pełniącą obowiązki została natomiast Gabriela Olszowska. 

W MEN nową minister wspierają:

  • Katarzyna Lubnauer, sekretarz stanu w ministerstwie – wykładowczyni matematyki,
  • Joanna Mucha, sekretarz stanu w ministerstwie – doktor nauk ekonomicznych, wcześniejsza minister sportu i turystyki, działaczka polityczna, wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji,
  • Henryk Kiepura – prawnik i samorządowiec,
  • Paulina Piechna-Więckiewicz – prawniczka, radna Warszawy,
  • Izabela Ziętka – pedagog specjalny, współtwórczyni programu dla edukacji „Polska 2050”.

 
Działania ministra nauki od 1 stycznia 

Ministerstwo Nauki powstanie od 1 stycznia 2024 r. Jest to konieczne ze względów finansowych. Poinformował o tym nowy minister Dariusz Wieczorek. Będzie mu podlegało Narodowe Centrum Nauki i Rozwoju. Wieczorek zapowiedział audyt, a następnie głęboką reformę NCNiR.

 

Źródło:

100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów. Edukacja, https://100konkretow.pl/edukacja/ (dostęp: 18.12.2023 r.).