Szef CKE – Marcin Smolik – wydał oświadczenie, w którym podkreślił nieprawidłowość stosowania sformułowania „egzaminator CKE”. Dlaczego to określenie jest jego zdaniem błędne? Jaką reakcję wywołała ta wiadomość wśród samych egzaminatorów i co na to odpowiedział dyrektor CKE?

 

18 września 2023 r. dyrektor CKE poinformował opinię publiczną o błędzie, jakim jest używanie określenia „egzaminator CKE”. Wywołało to poruszenie środowiska egzaminatorskiego, co z kolei wymagało uzupełnienia oświadczenia CKE.

Uzasadnienie określania sformułowania „egzaminator CKE” jako nieprawdziwe

egzaminator

Centralna Komisja Egzaminacyjna wskazuje nomenklaturę prawnego systemu oświaty jako argument przemawiający za nieprawidłowością stosowania zwrotu „egzaminator CKE”. Oficjalnie nie istnieje takie stanowisko lub funkcja.  

Przepisy oświatowe mówią o „egzaminatorze” i „ewidencji egzaminatorów”. Sformułowanie „egzaminator CKE” jest w sposób oczywisty nieprawdziwe – zauważył Marcin Smolik.

Szef CKE dodał, że wszystkie osoby lub podmioty wykorzystujące takie sformułowanie do opisania własnych kompetencji/doświadczenia zawodowego lub kompetencji/doświadczenia zawodowego swoich współpracowników robią to wyłącznie w celach marketingowych, bez jakichkolwiek podstaw prawnych.

Jakim jestem egzaminatorem? 

Oświadczenie w sprawie nieprawidłowości w używaniu sformułowania „egzaminator CKE” wzbudziło emocje w środowisku związanym z edukacją oraz wywołało wiele pytań.

Nauczyciel i wicedyrektor Zespołu Szkół Prywatnych „Twoja Przyszłość” w Sosnowcu – Robert Górniak – nie pozostawił tej informacji bez komentarza. Na swoim blogu, na którym zajmuje się tematyką edukacyjną, zwłaszcza analizą danych o wakatach nauczycielskich, jakości nauczania i reformach oświatowych, zadał pytanie:

A jakim ja egzaminatorem jestem (…) jak nie CKE? Wyszkoliła mnie OKE, podległa CKE, jedyne uprawnienie, jakie wpis do ewidencji mi dał, to sprawdzanie egzaminów organizowanych przez CKE i ich ocenianie wg wytycznych przekazywanych przez CKE.

Kontrola NIK w CKE w sprawie oceniania egzaminów 

Polonista z II Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie, aktywny komentator spraw społecznych i politycznych – Paweł Łęcki – powiązał wydanie oświadczenia przez CKE z wnioskiem złożonym do Najwyższej Izby Kontroli przez posła na Sejm RP Tomasza Zimocha. Poseł wnioskuje o wyjaśnienie nieprawidłowości w CKE jako jednostce odpowiadającej ze ocenianie egzaminów maturalnych. 

(…) Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, w obliczu różnego rodzaju problemów polskiej edukacji, opublikował właśnie pilną notę, w której precyzyjnie ustalił, że egzaminator CKE nie jest egzaminatorem CKE, tylko egzaminatorem, choć ukończył szkolenie prowadzone przez CKE i OKE, wykonywał polecenia CKE, ma pieczątki na różnych dokumentach z CKE, ale – powtórzymy to jeszcze raz: absolutnie nie może nazywać sam siebie egzaminatorem CKE, bo jest to sformułowanie w sposób oczywisty nieprawdziwe– napisał Paweł Łęcki.Istnieje bowiem tylko dyrektor CKE, a każdy inny byt nie może być też CKE, bo naruszałoby to nie tylko porządek prawny, ale również boską omnipotencję dyrektora CKE, który jest jeden, a egzaminatorów legion – skwitował.

Uzupełnienie oświadczenia przez CKE

Kilka dni po publikacji oświadczenia na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zostało zamieszczone uzupełnienie odpowiadające na poruszenie, do którego doszło w środowisku egzaminatorów. Marcin Smolik zapewnił, że CKE szczyci się współpracą z egzaminatorami sprawdzającymi i oceniającymi każdego roku prace egzaminacyjne.

Jesteśmy dumni, że każdego roku ponad 25 000 egzaminatorów nawiązuje współpracę z OKE, aby wykonać to trudne i odpowiedzialne zadanie – podkreślił szef CKE.

Dyrektor CKE zaznaczył, że informacja z 18 września była odpowiedzią na kierowane do komisji pytania dotyczące angażowania się osób określających się jako „egzaminatorzy CKE” w różnego rodzaju przedsięwzięcia komercyjne, w tym przedsięwzięcia skierowane do przyszłych zdających, oraz pytania dotyczące tego, czy są to osoby istotnie „certyfikowane” lub zatrudnione w CKE. Dodał, że opublikowanie tej informacji było konieczne.

 

Źródła:

  1. Komunikaty Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, 20230920 Bledne sformulowanie_Uzupełnienie.pdf (cke.gov.pl) (dostęp: 26.09. 2023 r.).
  2. Burza wokół oświadczenia CKE, Burza wokół oświadczenia CKE. Dlaczego dyrektor Smolik „odciął” się od egzaminatorów? - Głos Nauczycielski (glos.pl) (dostęp: 26.09. 2023 r.).