Instytut Badań Edukacyjnych rozpoczął przygotowania do przyszłorocznej, szóstej już edycji badania PISA. Ruszyła rekrutacja szkół, które wezmą udział w badaniu. Wyniki ostatniego pokazały, że polscy uczniowie są świetnie przygotowani do wykorzystywania nabytej wiedzy.

Jak informuje IBE, od początku grudnia 2014 r. przedstawiciele instytutu rozpoczną rekrutację szkół do badania. Etap terenowy badania jest zaplanowany na 2–27 marca 2015 r. Obejmie uczniów z 160 wylosowanych w całej Polsce gimnazjów oraz kilkunastu szkół ponadgimnazjalnych. Badanie przeprowadzą naukowcy z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, który od pierwszej edycji współpracuje z IBE przy realizacji tego przedsięwzięcia.

Badania PISA odbywają się co trzy lata. Organizowane są pod egidą Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w kilkudziesięciu krajach. W poprzedniej edycji ocenie poddano umiejętności uczniów łącznie z 65 państw. Rezultaty uzyskane w 2012 r. przez uczniów z Polski okazały się zaskakująco dobre: trzeci wynik w czytaniu ze zrozumieniem oraz rozumowaniu w naukach przyrodniczych, a czwarty w rozwiązywaniu zadań matematycznych wśród państw Europy, co sytuuje polski system oświaty w ścisłej międzynarodowej czołówce.

Jednocześnie Polska jest jednym z krajów, w których na przestrzeni dekady najbardziej poprawiły się wyniki nauczania. 

W podsumowaniu wyników ostatniej edycji badań można przeczytać: „Badanie PISA zbiega się z reformami polskiej edukacji. W 2000 r. pomiar objął uczniów pierwszych klas szkół ponadpodstawowych, absolwentów 8-letniej szkoły podstawowej. W roku 2003 badanie PISA zmierzyło umiejętności drugiego rocznika absolwentów gimnazjów, a w 2012 r. objęło pierwszy rocznik uczniów, którzy w gimnazjum uczyli się według nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego”.