Odpowiednio ukształtowana świadomość młodych ludzi oraz zrozumienie przez nich kontekstu historycznego wpłyną na to, jak postrzegają rzeczywistość w kraju. Aby edukacja była skuteczna, musi zaistnieć relacja ‒ bez więzi i emocji znajomość faktów nie przekształci się w świadomość i refleksję. Omawiając kluczowe momenty historyczne, ważne dla dziejów kraju, trzeba umiejętnie dobierać metody pracy.

 

Włącz historię

W przeszłości Polski jest wiele szczególnych wydarzeń. Jedno z nich to powstanie warszawskie, które z wielu względów nabrało symbolicznego charakteru. Bardzo ważne jest dbanie o takie przedstawienie tego wydarzenia, aby młodzież zrozumiała, co się wówczas wydarzyło. Uczniowie żyjący coraz dalej od tamtych dni mogą mieć trudność w rozumieniu, co zmotywowało powstańców do zaryzykowania zdrowia i życia, a także co znaczyło powstanie dla przyszłego kształtu kraju.
 

BohaterON

logo akcji wlacz historie

Aby przybliżyć młodzieży postaci, które często jako nastolatki podejmowały niebezpieczne zadania
i śmiałe misje, od 2016 r. odbywa się ogólnopolska akcja BohaterON. Nazwa odwołuje się do wyrazu „on”, który w języku angielskim oznacza „włączyć”. Twórcy akcji w ten sposób podkreślili swój cel, czyli włączanie historii, pamięci i wsparcia dla ludzi, którzy byli skromnymi obywatelami, a stali się bohaterami. Wraz z uczniami można poznać sylwetki powstańców, wysłać kartkę z podziękowaniamii pozdrowieniami, a także wziąć udział w niestandardowych lekcjach warsztatowych i grach edukacyjnych.

Trzon projektu stanowią sylwetki powstańców, ich dokonania i ważne komentarze dotyczące walk
w 1944 r. Do głównych celów akcji należą uhonorowanie i wsparcie uczestników powstania, a także pielęgnowanie pamięci i dokładnego zrozumienia faktów. Ponadto istotnym elementem spajającym projekt stały się nagrody dla instytucji, firm
i osób, które aktywnie angażowały się w promowanie wiedzy historycznej o powstaniu warszawskim. Dlatego też specjalnie powołana kapituła rozpatruje kandydatów do nagrody w aż siedmiu kategoriach. Od 14 września do 14 października można wesprzeć kapitułę i oddać swój głos na osobę lub instytucję, która wydaje się najbardziej zaangażowana nie tylko w sam projekt BohaterON, lecz także w pielęgnowanie historii oraz dbanie o docenienie uczestników powstania. Zachęcamy do oddania głosu w tym ważnym projekcie. Szczegóły akcji znajdą Państwo na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 
Źródło: MEN [https://www.gov.pl/web/edukacja/bohaterony-2020-zachecamy-do-glosowania]