Pomoc Ukrainie. Rozwiązania dotyczące oświaty w projekcie specustawy
14/03/2022Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy ma wejść w życie już następnego dnia po dniu jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.Jakie regulacje zostaną wprowadzone w zakresie kształcenia, wychowania i opieki dzieci oraz uczniów będących Obywatelami Ukrainy?
Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy – rozwiązania dotyczące oświaty
W poniedziałek 7 marca 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, którego przepisy dają możliwość zwiększenia pomocy ukraińskim obywatelom przebywającym w Polsce w związku z agresją militarną Rosji. Specustawa ma ułatwić obywatelom Ukrainy zalegalizowanie pobytu oraz podjęcia pracy w Polsce, a także zapewnić ich dzieciom dostęp do szkół i przedszkoli. Wśród przepisów znalazły się rozwiązania dotyczące:
- możliwości przekazania z budżetu państwa dodatkowej subwencji dla jednostek samorządu terytorialnego;
- możliwości tworzenia innych lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych podporządkowanych organizacyjnie nie tylko szkołom, lecz także przedszkolom;
- możliwości przydzielenia nauczycielowi (za jego zgodą) przez dyrektora szkoły godzin ponadwymiarowych w wymiarze wyższym niż 1/2 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć;
- ułatwienia zatrudnienia na stanowisku pomocy nauczyciela obywateli Ukrainy, którzy znają język polski w mowie i piśmie w stopniu umożliwiającym pomoc uczniowi nieposługującemu się językiem polskim;
- umożliwienia podjęcia pracy bez zawieszenia prawa do świadczenia kompensacyjnego;
- zwolnienia z opłat dla osób z Ukrainy poszkodowanych w wyniku działań wojennych za złożenie wniosku do kuratora oświaty o uznanie poziomu wykształcenia w Polsce oraz posiadania uprawnień do kontynuowania nauki na studiach.
Więcej informacji na ten temat przeczytają Państwo w artykule Anny Trochimiuk na Portalu Oświatowym TUTAJ oraz na stronie MEiN.
Wolontariat edukacyjny
Jeśli znają Państwo języki wschodniosłowiańskie i chcą wesprzeć edukacyjnie młodych ludzi przybywających z Ukrainy, to za pośrednictwem formularza online można zaoferować pomoc edukacyjną oraz określić rodzaj wsparcia dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Formularz znajduje się na stronie MEiN TUTAJ.Zbiera on podstawowe informacje, które zostaną automatycznie przekazane do właściwego koordynatora wojewódzkiego przy kuratorium oświaty. Koordynatorzy będą kontaktowali się z wolontariuszami w miarę pojawiających się potrzeb. W pomoc edukacyjną mogą się także włączyć przedstawiciele organizacji pozarządowych, firm i stowarzyszeń.
Zachęcamy do włączenia się w wolontariat edukacyjny!
Źródła:
- MEiN, Pomoc Ukrainie. Rozwiązania dotyczące oświaty i szkolnictwa wyższego w projekcie tzw. specustawy, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/pomoc-ukrainie-rozwiazania-dotyczace-oswiaty-i-szkolnictwa-wyzszego-w-projekcie-tzw-specustawy (dostęp: 09.03.2022).
- Anna Trochimiuk, Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy – 3 rozwiązania dotyczące nauczycieli (aktualizacja), PortalOświatowy.pl, https://www.portaloswiatowy.pl/top-tematy/specustawa-o-pomocy-obywatelom-ukrainy-3-rozwiazania-dotyczace-nauczycieli-aktualizacja-21300.html (dostęp: 09.03.2022).
- MEiN, Wsparcie edukacyjne osób przybywających z Ukrainy – wypełnij formularz zgłoszeniowy!,https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wsparcie-edukacyjne-osob-przybywajacych-z-ukrainy--wypelnij-formularz-zgloszeniowy (dostęp: 09.03.2022).