Jak podaje MEiN na stronie internetowej „każdy uczeń czy student uciekający przed wojną i potrzebujący pomocy w Polsce – otrzyma ją! Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało szereg rekomendacji oraz wskazówek, jak zapisać dziecko do szkoły i jak otrzymać pomoc psychologiczno-pedagogiczną.

 

Pomoc dla uczniów z Ukrainy

nowa osoba w klasie

25 lutego 2022 r. Minister Edukacji i Nauki przekazał dyrektorom szkół i organom prowadzącym informację na temat zasad przyjmowania cudzoziemców do polskich szkół w kontekście obecnej sytuacji w Ukrainie.

Uczniowie z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki (7–18 lat) są przyjmowani do szkół publicznych oraz obejmowani opieką, a także nauczaniem na warunkach dotyczących obywateli polskich. Przyjęcie do szkoły jest możliwe w ciągu całego roku szkolnego, a ustalenie klasy, w której uczeń będzie kontynuować naukę, odbywa się na podstawie sumy ukończonych lat nauki szkolnej za granicą.

Przyjmowanie uczniów przybywających z zagranicy jest uregulowane na poziomie ustawowym. W tym procesie nie ma znaczenia prawna podstawa pobytu ucznia na terenie Polski.

Cudzoziemcy, którzy nie posługują się językiem polskim w stopniu umożliwiającym korzystanie z nauki w szkole, mogą:

  • uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z języka polskiego,
  • realizować naukę w formie oddziału przygotowawczego, w którym proces nauczania jest dostosowany do potrzeb i możliwości edukacyjnych uczniów,
  • korzystać z pomocy osoby władającej językiem kraju pochodzenia zatrudnionej w charakterze pomocy nauczyciela,
  • korzystać z dodatkowych zajęć wyrównawczych w zakresie przedmiotów nauczania organizowanych przez organ prowadzący szkołę.

  
 
Decyzję o przyznaniu danej formy wsparcia podejmuje dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę.

Rekomendacje dla nauczycieli i pedagogów szkolnych dotyczące wsparcia polskich uczniów, uczniów z Ukrainy obecnie uczących się w Polsce, a także tych, którzy dotrą do Polski w wyniku działań zbrojnych prowadzonych za wschodnią granicą, znajdą Państwo na stronie MEiN TUTAJ.

Związek Nauczycielstwa Polskiego przygotował krótki poradnik „Nasza szkoła waszym domem, wsparcie dla naszych koleżanek i kolegów", który pomoże zorganizować pracę w szkole, gdy pojawią się w niej uczennice i uczniowie z Ukrainy. Celem Związku było stworzenie dla uchodźców bezpiecznego środowiska edukacyjnego.ZNP zapewnia, że zostaną także „przygotowane webinaria lub podcasty z wybitnymi ekspertami na temat historii Ukrainy i szeroko rozumianej problematyki ukraińskiej.” Więcej na temat wsparcia dla uczniów z Ukrainy przeczytają Państwo TUTAJ oraz na portalu epedagogika.pl.

 

Źródła:

  1. MEiN, Wsparcie na rzecz Ukrainy – najważniejsze działania MEiN, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wsparcie-na-rzecz-ukrainy--najwazniejsze-dzialania-mein (dostęp: 03.03.2022).
  2. Magdalena Gronek, ZNP przygotował krótki poradnik mający pomóc w organizacji pracy w szkole z uczniami z Ukrainy, „Dziennik Gazeta Prawna” https://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/8369660,szkola-dziecko-z-ukrainy-poradnik-znp.html (dostęp: 03.03.2022).
  3. Marta Wysocka, Formy wsparcia dla uczniów z Ukrainy. Narzędzia, którymi dysponuje szkoła, organizując kształcenie dla dzieci z Ukrainy, Epedagogika.pl, https://epedagogika.pl/aktualnosci/formy-wsparcia-dla-uczniow-z-ukrainy.-narzedzia-ktorymi-dysponuje-szkola-organizujac-ksztalcenie-dla-dzieci-z-ukrainy-5815.html, (dostęp: 03.03.2022).